| anonim_4396 a întrebat:

Ventilator sau Cooler, merge la sursa?(ma refer la sursa goala, fara sa fie ceva bagat in unitate in placa de baza, hdd, etc) asa normal sa bag sursa in priza si sa bag cooleru sau ventilatoru la conectori merge?
sau numai cand aprinzi calculatoru se aprinde si sursa?

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Sursa porneste atunci cand apesi butonul Power al calculatorului. Poti sa o pornesti si altfel, daca scoti conectorul ala mare (parca 20 de pini) de pe placa de baza si scurt-circuitezi cu o agrafa sau sarma firul verde si unul din firele negre. Nu curenteaza, ca sunt maxim 12 volti acolo. In felul asta porneste sursa. Pe urma poti conecta la ea coolere sau altceva. Daca nu e sursa pornita nu este curent in conectorii ei. Succes!

1 răspuns:
| ombladon a răspuns:

Daca vrei sa bagi sursa in priza si sa scoate curent nu o sa mearga, ca sa porneasca trebuie sa faci scurt intre firul verde si un fir negru.Nu stiu daca am inteles intrebarea!