| TheBlueDragon a întrebat:

Vreau sa adaug 2GB Ram(doar o singura memorie) la un laptop Acer Extensa 5230E care deja are 1GB Ram.In final va avea 3GB Ram.
O sa mearga mai bine? O sa accepte acei 2GB Ram in plus?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Daca tii cont ca trebuie sa fie acelasi tip de memorie (DDR2)-667 MHz, se va simtii destul de bine diferenta. Se va simti si mai bine daca ramai la XP (daca nu-l ai deja). Vrei W7, pune numai pe 32 biti si mareste la 4GB.

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca ai o placa de baza care este proiectata pentru a accepta aceasta memorie atunci este ok, daca nu, nu!

| TheBlueDragon explică (pentru horia2012):

Daca mi-am luat de 800 MHz are ceva? sad

| horia2012 a răspuns (pentru TheBlueDragon):

Nu, dar va functiona la frecventa de 667 MHz. Pentru a fii mai sigur, vezi marca completa de laptop pentru ca mai are un numar (Acer Extensa 5230E-xxxx). Sau uita-te aici la memoriile compatibile cu seria 5230:
http://www.memorystock.com/ram/AcerAcerExtensa5230EEX5230ExxxxxRAM.html

| TheBlueDragon explică (pentru horia2012):

Eu mi-am luat o placuta de 2GB cu 800 happy Sper sa-mi mearga big grin

| horia2012 a răspuns (pentru TheBlueDragon):

Merge fara probleme. Ar fi bine sa schimbi si pozitia placutelor.
Baga placuta ta de 2 Gb in locul placutei de 1 GB. BIOS-ul citeste in ordine memoria.

| TheBlueDragon explică (pentru horia2012):

OK..multumesc foarte mult!
Sa ai o zi buna si un an nou fericit big grin

| horia2012 a răspuns (pentru TheBlueDragon):

Cu placere. Un An Nou fericit.happy