| mihaituneup a întrebat:

Vreau sa cumpar ceva de pe aliexpress(China) prin DHL, produsul costa 44 dolari, transportul este gratuit. Vreau sa stiu ce taxe o sa trebuiasca sa platesc(Vama, tva) etc.
Ceva sfaturi? O sa fie probleme?
Rog sa se raspunda in cunostinta de cauza, si nu doar sa va dati cu parerea, vreau un raspuns sigur.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se plăteşte TVA + taxe vamale decât dacă valoarea totală/cumulată depășește 150 € ( doar atunci vei plăti TVA + taxe vamale ) :
https://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri-expediate-prin-colete.aspx

Toate cele bune!