| FilipJicha a întrebat:

A cumparat cineva de pe Aliexpress? Daca transportul este gratuit, se mai percep si alte taxe la vama? Daca cumpar mai multe produse, de la diferiti vanzatori, acestea imi vor veni in acelasi timp?

Răspuns Câştigător
| Yeellow a răspuns:

Ai trei intrebari, iti voi raspunde la toate happy
1)Am cumparat de pe Aliexpress de multe ori, de fiecare data mi-au venit obiectele comandate, toate in timp de 1-2 luni.
2)Nu se percep alte taxe vamale, decat daca cumperi ceva scump(de la 200$).
3)Fiecare produs are scris in descriere timpul estimat de sosire (depinde si de ce companie postala alegi pentru livrare), deci, sunt obiecte care pot veni in 15-30 zile si sunt ce pot veni in 25-57 zile (norma serviciilor postale asiatice este de 30-60 zile). Deci, daca cumperi de la diferiti vanzatori, nu vor veni in acelasi timp, de cat daca au venit deja toate la posta dupa un timp, si te duci sa le iai pe toate.
Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Daca sunt produse scumpe, se percepe TVA cand ridici produsul. Daca cumperi de la vanzatori diferiti, dar in aceeasi zi, posibil sa primesti cam deodata produsele, fiind expediate a 2-3-a zi dupa plata. Bafta!

| A02Sniper a răspuns:

Vorbeau multi ca e o teapa totala, unii si-au pierdut banii, si cei care au primit comanda, a venit abia in cateva luni.

| marcflo a răspuns:

Buna
Te ajut eu si iti scriu din experienta!
Am aproape 100 de comenzi facute pana acum si continui sa comand. Sunt chestii foarte faine, de calitate si foooarte ieftine.
Ca sa stii exact ce si cum citeste aici: http://doy.ro/cum-cumpar-cum-comand-cum-platesc-ghid-aliexpress/
Si dupa ce ai citit ghidul aliexpress explicat pas cu pas, citeste si cateva sfaturi foarte utile aici: http://doy.ro/7-sfaturi-pentru-aliexpress/
Spor la cumparaturi :)