| Modiga99 a întrebat:

Astazi dupa ce vin de la scoala deschid PC-ul si tot ce vad este ecranul albastru "HP" apoi negru total. Cand incerc sa apes F9 pentru BOOT Menu, sau oricare alta tasta (F2, F10, F12, del, Supr., etc.) I-mi apare doar un ecran negru cu mici chestiiin colturi. (2046 MB in stanga sus, V01.03 in stanga jos, BOOT Menu dreapta jos (Dupa ce apes F9) Numele PC-ului / Marca dreapta jos si atat. Am incercat toate tastele la rand si nu merge sa BOOT-ez. Cine m-a poate ajuta?

1 răspuns:
| raulwwe a răspuns:

Pai incearca sa intri in bios cu f1 si delete in continuu.Ar trebui sa apara un scris diferit si sa se deschida biosul.Pentru asta recomand un specialist care sa iti repare ce e defect prin bios. Daca nu poti intra e problema de la ceva piese de la calculator. Poate ai probleme la monitor, dar daca la alt monitor patesti la fel e posibil sa fie probleme la placa de baza.E posibil sa se fi ars ceva pe acolo.Si eu aveam probleme ca se bloca cand citea driverele dupa care aparea negru si dupa 5 minute se aprindea si se bloca.Mergi la un specialist/service sa se constate problema.In cel mai rau caz trebuie sa schimbi piese, mai ales daca ai calculatorul de multa vreme