| mario_6601 a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare poate cineva a mai intampinat problema asta. Am cumparat componente pentru a-mi face un PC le-am montat in unitate, am instalat windows cateva drivere apoi mi-a cerut restart si aseara nu mai intra in windows, ramanea blocat cu imaginea de la placa de baza. Astazi am zis sa vad daca si-a revenit, am deschis pc mi-a aparut ca windowsul a fost inchis apoi iar mi-a cerut sa dau restart i-am dat restart si de odata s-a oprit instantaneu dar farà zgomote. Acum nu mai primesti curent deloc, am controlat suta de alimentare si merge perfect, e posibil sa se fi ars placa de baza noua de 2 zile? Multumesc pentru raspunsuri

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că ori ai o problemă la montaj ori un conflict la drivere

| mario_6601 explică (pentru sierra1):

Ms pentru raspuns dar am ceva indoieli ca ar fi doar asta eu cred ca e placa de baza dusa ca nu da nici un semnal e mort am probat si sursa electrica cu o agrafa aia merge separat...

| vidiinho a răspuns:

Posibil sa fi conectat ceva gresit si sa faca un scurt circuit undeva,

Ai montat distantierele intre placa de baza si carcasa?
Scoate bateria placii de baza dupa care deconecteaza absolut tot, si incepe de la 0

Despre ce componente vorbim?

| mario_6601 explică (pentru vidiinho):

Pc ul mergea perfect pana la instalarea windowsul ui si a driverelor
Placa de baza gygabite b450m gaming
Ram crucial 16 gb
Procesor ryzen 5 3600
Alimentator seasonic 550 wat
Toate noi...

| vidiinho a răspuns (pentru mario_6601):

Ai incercat ceea ca am spus mai sus?

posibil, nu pun mana in foc...dar e posibil ca placa de baza sa nu mai poata alimenta CPU
Placile de baza gigabyte cu chipset b450/x470 (cred ca si x570) au avut probleme cu VRM-ul, care se incalzeste in draci si nu ajunge de multe ori sa alimenteze CPU-ul...dar in cazul de fata vorbim de un cpu de 65w si nu cred ca asta e problema

vad ca are alimentare CPU 8 pin, de obicei sursa vine cu 4+4, vezi sa fie bine conectate cablurile, posibil ca unul din ele sa nu faca contact?