| SNOWTIGER a întrebat:

Buna TPU dau funda am o placa video cu un condensator lipsa in locul a acelui condensator a fost unul simplu are ceva daca in locul lui voi pune un condensator ultra durable de aceeasi putere ca cel vechi?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Condensatorii sunt caracterizați prin două mărimi:
- capacitate (măsurată în Farazi sau submultiplii pico, nano, micro sau mili);
- tensiune nominală.
De asemeni, sunt de mai multe feluri, după materialul folosit ca dielectric: electrolitici, mylar, cu mică, ceramic etc.
E musai sa pui unul cu capacitate identică (+/- max. 20%) și tensiune nominală cel puțin egală, cu același tip de dielectric.