| radu32 a întrebat:

am dezactivat "Windows Defender" conform linkului urmator care spune ca il dezactiveaza definitiv. Am dat restart si a aparut din nou, apoi am instalat AVG versiunea gratis. Cand intru pe "panoul de control" sa-i spun asa si apas pe open ap (Windows Defender) se dechide AVG. Asta inseamna ca e totusi dezactivat chiar daca apare langa AVG cu bifa verde? Poate stie cineva cum sta treaba sau ce trebuie sa fac. Firewall-ul windows 10 mai e activ daca defender-ul e dezactivat? Multumesc mult! :) https://www.google.com/......ws-10/amp/

10 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Firewalul de la windows ramane activ pana nu ii dai tu disable si din msconfig

| radu32 explică (pentru aditimus):

Va multumesc mult dar cum e cu Windows Defender, solutia din linkul expus functioneaza, poate fii inactiv chiar daca apare langa AVG cu bifa verde? Daca nu cum sa-l dezactivez definitiv? O duminica placuta!

| aditimus a răspuns (pentru radu32):

Doar ii dai disable de acolo si sa fie debifat

| radu32 explică:

Va multumesc mult, v-as da la toti funda daca as putea! Mai am doua intrebari daca se poate si anume 1 - E adevarat ca daca instalezi un antivirus, AVG free in cazul meu, Windows Defender se dezactiveaza automat, sau ce antivirus il dezactiveaza, e vreunul anume? 2 - E ok sa raman doar cu Windows Defender impreuna cu firewall-ul din windows 10, adica e bun, te "pazeste" de virusi sau alte forme de malware, asta in ideea ca nu "ma plimb" pe situri potential periculoase, e ok sa il tin ca unic antivirus? Nu reusesc sa-l dezactivez permanent, ma refer la Windows Defender, orice as face.Multumesc mult si o seara buna! happy

| marinaru777 a răspuns:

Https://blog.emsisoft.com/en/28620/antimalware-service-executable/
1.pt dezactivare windows defender
2.Nu mai instala antivirus free ca oricum sunt panarame si incarca sistemul degeaba...

| Fury12 a răspuns:

Eu recomand și chiar fac asta de mult timp, dacă știi că nu prea descarci prostii de pe internet sa dezactiveze și antivirusul de la Windows și să nu îți bagi niciunul. Daca te int cum să îl dezactivezi să îmi spui...

| radu32 explică (pentru Fury12):

Buna dimineara, sunt interesat, as dori sa stiu cum sa-l dezactivez definitiv, Windows Defender ma refer.O zi buna! happy

| Fury12 a răspuns (pentru radu32):

Scuze pentru întârziere mai ești interesat, că e mai mult de scris și sa știu să nu scriu degeaba.

| radu32 explică (pentru Fury12):

Da sunt interesat, va multumesc mult!

| Fury12 a răspuns (pentru radu32):

Daca inca esti da-mi te rog emailul tau si iti voi spune pas cu pas, merge 100% si nu dau virusi sau alte prostii...