| TesTaMeN7 a întrebat:

Care stie sa imi spuna cum sa fac un server privat de metin2 fara hamachi?

Răspuns Câştigător
| Meheツ a răspuns:

Iti trebuie urmatoarele programe :
- VirtualBox / Virtual PC
- Navicat
- Filezilla / WinSCP
pasu 1. montezi.vhd-ul in masina virtuala.
pasul 2. la configurare conectare pui placa ta de retea ( ex. : realtek network)
3. pornesti masina virtuala (vbox/vpc), te loghezi cu root si parola din server files.
4. sysconfig il modifici astfel : nume :. loclahost in ambele campuri, name server 4.2.2.3
primul IP e IP-ul tau de la net ( il aflii aci : www.whatsmyip.com ), al doilea de asemenea este Ip-ul tau de la net.100 in final deoarece acel IP e host; gateway 255.255.255.0. iesi din configurator. apasand pe OK.
pasul 3. scrii in consola /etc/rc.d/netif restart ( este o comanda pentru ca sa iti dea permisiuni de master user si redenumire la folderele din /etc/ - care le poti vedea pe filezilla/winscp )
pasu 4. reboot
pasu 5. te loghezi din nou pe root
pasu 6. dupa logare scrii./start
pasu 7. felicitari e setat. daca ai client cu functie mc editezi mc.txt cu IP-ul tau de pe adresa aia de net., NU.100.
-----
restul te descurci?