| alexandrurobert72 a întrebat:

Ce pot face sa mi se miste mai bine calculatorul! program ceva, chiar si site plzzzz FUNDAAAAAAA! Pt optimizarea calculatorului, netu etc FUNDAAAAAAAAAAAA

2 răspunsuri:
| AlexC a răspuns:

Performanta video: Click dreapta My Computer-->Propietati-->Advanced-->primul Settings. Iti va aparea o noua fereastra cu 3 optiuni. Prima e deja selectata. Aici poti selecta/deselcta anumite efecte pentru a nu-ti incarca placa video.
Memorie virtuala (cache): Tot din acea fereastraselectezi a 2-a optiune (Advanced)--> Change. Aloci niste memorie din hard pe care o poti folosi ca Ram (performanta vei vedea deja la jocurile care iti merg, si la programe, bnu te gandi ca adugi 4gb si indeplinesti cerinta unui joc). De obicei se pune o memorie vitula sa nu depaseasca de 2.5 memoria ramiilor, ca sa functioneza corect. Dupa ce ai dat change iti va aparea o alta fereastra. Vei vedea ca partitiei principale(C) ii este alocat deja memorie virtulala (poti mari micsora dar sa nu pui 1000-2000 ci 1024-2048). Selectezi partitia la care vrei sa aloci(daca ai mai multe, selectezi tot din acea fereastra) si bifezi custom size (aloci tu memorie din acea partitie).
Daca ai un PC greu(vechi) ar trebui sa il mai defragmentezi (pentru a ti se incarca mai bine jocurile, programele, filmele) Dai click dreapta pe partitie din My computer-->Propietati-->Tools--> Defragment Now. Selectezi partitia si dai defragment.
Apesi Alt+CTRL+DELETE si-ti va aparea Task Manager. De aici poti inchide anumite systeme/programe care-ti pap ram/memorie virtuala.
Descarcati un program numit Game Boost care inchide/suspenda anumite aplicatii ale windowsului cand il activezi (pentru a te juca). Cand termin de jucat, il dezactivezi, si revine la normal.

| SebyMTS a răspuns:

Salut,

Recomand programul de mentenanţă Glary Utilities (linkuri de download + utilizare - http://www.ultranetworks.ro/......lare.html, http://www.ultranetworks.ro/......i-tau.html ) sau programul CCleaner (link de download + utilizare: http://www.ultranetworks.ro/......eaner.html )