| Steliana_Iuliana_1990 a întrebat:

Ce procesor este mai bun? MT6580A quad core Cortex-A7 sau Quad-Core MediaTek MT6580A

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ai intrebat despre acelasi procesor de doua ori: ce este mai bun, MT6580A sau MT6580A?

Raspunsul este simplu: MT6580A este un procesor depasit la momentul actual. Nu merita sa cumperi un telefon nou (nici macar sh) cu acest procesor decat daca vrei sa-l folosesti pentru sunat, whatsapp si un browser (mai greu) si Youtube (ceva si mai greu).

Procesorul MT6580A este bazat pe arhitectura veche ARM Cortex-A7 (arhitectura low performance optimizata pentru consum scazut).

Arhitectura curenta low performance optimizata pentru consum scazut este ARM Cortex-A53.

Iti recomand minim un procesor quad core A53, 2GB RAM si 16 GB storage ca sa ai un telefon utilizabil in urmatorii 1-2 ani.

Un exemplu de astfel de procesor este MediaTek MT6735.