| Anonimul3315 a întrebat:

De ce dureaza atata sa fie lansat un joc? De exemplu am tot auzit ca va aparea Plants vs zombies 2. Subliniez(2) ca sa va dati seama. Cat dureaza sa se lanseze? Deja sau facut si videouri cu el adica arata poze cu noile plante, noii zombi. Dc dureaza atata pana se lanseaza? Ori nau ei chef ca sunt lenesti ori o fac intentionat sa vada cat inebunim noi pe net ca vrem sa apara. Deci ziceti-mi daca sau bagati updeiturile la joc dc dureaza atata pana se lanseaza?

3 răspunsuri:
| Magnifico a răspuns:

Ceea ce vezi tu pe net (imagini, gameplay-uri) sunt doar pentru a iti face o idee despre joc.De obicei data lansarii unui joc este intarziata tocmai pentru ca acel joc sa fie pus la punct 100 % (sa nu apara probleme, sa fie terminat, fara bug-uri, etc.) si de obicei jocul apare mai devreme doar ca il pai doar cumpara (mereu jocul apare pentru console mai intai unde nu prea ai ce face decat sa il cumperi) apoi pentru pc. Daca vrei jocul gratis atunci trebuie sa mai astepti ceva chiar si dupa ce a aparut!

Bafta!

| Andrei7520152 a răspuns:

Am vazut un articol pe Wikipedia despre vaporware. Cred ca scrie si despre Plants vs Zombies :D
http://en.wikipedia.org/wiki/Vaporware
De ex: Duke Nukem Forever, care a aparut in 2011 parca, a fost anuntat inca din 1998! La fiecare doi, trei ani vedeai imagini noi, clipuri din gameplay, un trailer etc. Problema era ca la fiecare cativa ani lasau balta jocul si o luau de la zero, deci pana sa apara DNF au muncit la vreo 5 jocuri diferite probabil pana sa livreze produsul final. De ex vezi DNF cum arata intr'un trailer din 1999 (pe youtube) si vezi cum arata acu cand o aparut in 2011. Si diablo 3 a fost anuntat imediat dupa Diablo 2 (adica prin 2001)
Cum zice si magnifico, daca aia care fac jocul au probleme (de management, de bani, de organizare etc) jocul va tot intarzia, pana decid ca mai bine o iau totul de la zero, ca mai bine schimba echipa sau mai stiu eu ce. Poate au probleme financiare, adica nu au bani sa termina jocul (sa faci un joc costa multi bani, asa cum costa sa faci si un film sau un videoclip)
normal ca nu fac chestia asta de'a draq pentru ca sunt lenesi! :)) pai cum nu e in interesul lor sa scoata jocul cat mai radid si sa faca si ei bani frumos? :))