| Popa_Doris_1998 a întrebat:

E bun de gaming?
PROCESOR
Tip procesor Intel® Core™ i5
Model procesor 4200H
Numar nuclee 2
Tehnologie procesor 22 nm
Frecventa procesor 2800 MHz
Arhitectura Haswell
Cache 3072 KB
Turbo Boost pana la 3400 MHz
Producator procesor Intel
Procesor grafic integrat Intel HD Graphics 4600
DISPLAY
Tehnologie LED-backlit
Caracteristici speciale display Glare
Diagonala (inch) 15.6
Rezolutie 1366 x 768
Format display HD
Tip display LCD LED
MEMORIE
Capacitate memorie RAM 4 GB
Tip memorie DDR3
Frecventa 1600 MHz
Nr sloturi/sloturi ocupate 1/0
Memorie integrata 4096 MB
HARD DISK
Capacitate stocare 1 TB
Viteza de rotatie 7200 rpm
Tip Stocare HDD
PLACA VIDEO
Tip memorie video Dedicata
Capacitate memorie video 2048 MB
Tip memorie DDR3
Producator chipset video NVIDIA
Seria GeForce
Model GTX 950M
Caracteristici speciale video Tehnologie NVIDIA Optimus

Răspuns Câştigător
| Alex_9631 a răspuns:

Din cate observ este un laptop. Eu am laptop la 82 milioane pentru gamming si nu sunt multumit de performante comparand cu un PC. Fata de alte laptopuri intr-adevar este performant. Eu nu recomand pentru jocuri un laptop. Din banii aia poti obtine la un PC performante de 3-4 ori mai bune. Daca doresti sa-l ai pentru acasa atunci fa-ti un pc, daca doresti sa ai laptop poti sa-l achizitionezi, dar placa video, procesorul si hardul nu au un randament asa de bun, si depinde la ce te referi gamming. Ultimele jocuri nu le poti juca cu siguranta. Configuratia mea este I7 2400 Mhz ->turbo 3400 32 gb ram, nVIDIA 3gb, 1tb SSD. Si nu sunt satisfacut pentru ultimele jocuri, merg f greu (putini FPS). De asemenea cand vorbesti de gamming la laptopuri, daca ele nu e facut pentru gamming nu vei avea niciodata multi FPS. Laptopurile "gamming" low cost(pana in 25-30 mil) au 30 FPS de regula, cele medium (intre 30-40 mil cam asa) au 60 uneori 90 sau 120 fps, si unul peste 40 mil ofera multi fps. Bineinteles vorbesc despre jocurile mai vechi, fara grafica prea avansata. In Left4dead 2 am 120 fps cu toate la maxim. Cu al tau as incadra undeva pe la 50-60 fps, cam la jumatate.

1 răspuns:
| CPAElites a răspuns:

Nu!
Care este bugetul maxim?
In acel buget iti faceai un pc PE COMPONENTE de 4 ori mai performant.