| 44TheSinner44 a întrebat:

Hmmm...stiu ca trebuie sa apara o versiune noua de Minecraft, adica versiunea 1.16.
Acum eu as vrea foarte mult sa joc Minecraft, am o pofta, asa laughing
Doar ca nu stiu cand apare si as vrea sa joc pe ultima versiune, adica 1.15.2.

Intrebarea mea este: daca imi fac o lume noua in 1.15.2 pot sa o trec pe 1.16 cand o sa apara?
Nu o sa afecteze cu nimic versiunea initiala? (1.15.2)

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Salut!
In trecerea de la o versiune inferioada la una superioara pot aparea mici inconveniente :

1. Zonele deja randate nu vor genera blocurile noi si nu pot prezenta aspectul biom-urile noi.
Exemplu clar : In 1.16 se adauga copaci in nether.
Daca tu umblii prin nether in zonele deja explorate de tine pana la momentul in care faci upgrade nu se vor spawna copacii in mod automat (asta nu inseamna ca nu poti sa ii plantezi manual). Trebuie sa te duci in zone mai indepartate ca sa faci rost de noile resurse.

2. Pot aparea multe bug-uri, cel putin in subversiunile noi din update-ul urmator.

3. Chunk-uri corupte. Au existat probeleme in trecut dar cred ca au fost rezolvate definitiv.

4. Odata cu mecanicile noi o parte din mecanismele facute in 1.15 nu vor mai functiona.
Exemplu clar : Pescuitul AFK nu va mai merge in 1.16, la fel ca fermele 0 tick. Daca faci astfel de ferme care funcioneaza pe vechile mecanici (1.15) nu mai vor functiona in 1.16.
Daca faci o ferma pe 0 tick atunci in 1.15 in 1.16 nu o sa mai mearga.

Cea mai mare inconvenienta cred ca ar fi prima, dar se poate rezolva daca regenerezi nether-ul ( sa nu construiesti mare lucru in nether, ca sa nu iti para rau cand vei decide sa resetezi. Asta daca ai in gand asa ceva).

2 răspunsuri:
| 44TheSinner44 explică (pentru PainTech):

Iti multumesc mult pentru raspuns. happy

Mda...destul de naspa, trebuie sa astept pana ce apare 1.16...
Ai auzit vreun zvon, cand ar aparea?

| PainTech a răspuns (pentru 44TheSinner44):

Tine cont ca e posibil sa iti muti casa de pe harta cu 1.15 pe una cu 1.16 ( eventua lcu un seed identic ) folosind unelte externe daca chiar vrei sa joci acum pe 1.15.

Nu stiu data de lansare dar probabil va mai dura ceva timp, mai ales cu situatia asta de acum.