| CiprianTunaru a întrebat:

Imi va merge Gta V în 30 de fps pe următorul sistem?

Placa video: Nvidia GTX 750 OC.

Procesor:AMD Athlon II X3 425 2, 70 GHz

Ram:4

Dacă nu îmi va merge în 30 fps ce schimbare va trebui să fac?

Răspuns Câştigător
| EnvyU a răspuns:

Nu te lua dupa nestiutori. Ramul nu are absolut nici o treaba cu cate fpsuri va merge un joc, ramul este pur si simplu un loc de depozitare pentru datele jocului, adica daca ramul ti se umple, gen daca depozitul ti se umple, jocul va da crash. 4gb sunt suficienti, placa video este mai mult decat ok, iar procesorul este slabut dar iti va merge. Eu am jucat pe un i3 prima generatie cu 40-50 fpsuri pe low-medium si cu un gts450 placa video. Ti-as recomanda sa dai la distance, draw distance, population density si chestiile alea legate de procesor mai mic, sa dai texture high si astea legate de video medium-high ca sa traga placa video si nu procesorul si iti garantez ca vei avea peste 30 fpsuri. Daca ai vrea sa iti mearga mai multe jocuri mai bine, atunci iti recomand sa iti schimbi placa de baza si procesorul dar ai nevoie de cateva milioane, sa iei un procesor bunicel, gen i3-4170 la 600 ron plus o placa de baza la vreo 200 ron si te-ai scos cu placa aia video. Ramul nu este absolut necesar sa il upgradezi, nu vei observa nici o diferenta in fps sau viteza, doar ca vei putea rula mai multe procese, gen youtube+skype+mai multe site-uri + programe mai multe in acelasi timp. Asa la 4gb este cam necesar sa inchizi absolut tot cand intrii intr-un joc mai nou. De obicei jocurile open world gen skyrim, gta necesita mai mult ram, dar gta 5 este bine optimizat asa ca nu iti face griji. Daca mai ai intrebari imi poti da mesaj pe privat.

3 răspunsuri:
| Robert1999999 a răspuns:

Nu ati va merge in 30 fps din cauza ca ai doar 4 Rami, ti-ar trebui cel putin 6 Rami, ca sa ruleze jocul la 30, pai ai pute-a incerca un fps mai slab, la care ti se pare tie ca merge bine happy

| lpavel a răspuns:

Va merge pe low, poate ajunge la 30 fps dar sansele sunt putine... Ai procesor slab!

| CiprianTunaru explică (pentru Robert1999999):

Daca voi mai adăuga 2 Gb de ram să am 6 îmi va rula în 30 fps constant pe low?