| Andrei123q a întrebat:

In momentul de față am RAM de 12Gb cu o frecvență de 1333 mhz ddr3 (Am ram de la producători diferiți).
Vreau să cumpăr la mana a doua deorece, nu am bugetul asa mare si nu stiu ce sa aleg.
1. RAM 64 gb, frecvență 1600 mhz, CL10, 4 plăcute. ( Memorie G.Skill)
2. RAM 16gb, frecvență 2400mhz, CL10, 2 bucăți. (G.Skill Trident X red)

Ma puteti ajuta, sincer prima variantă e mai ieftin, dar doresc sa va dați cu parerea. Care alegere ar fi mai bună?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

64 Gb RAM DDR3 ca sa ce? nu este acelasi lucru ca si cum ai avea 32 GB RAM DDR5 la o frecventa de +5000 Mhz sa stii!
In cazul DDR3 comparativ cu DDR5 mai mult nu inseamna neaparat mai performant!
Nu stiu ce sistem ai la modul general dar avand DDR3 cu siguranta nu este un sistem de gaming de actualitate...
Deci in cazul de fata 32 Gb Ram sunt mai mult decat suficienti, chiar si 16 Gb /RAM
Nu ne-ai zis la ce anume vrei sa folosesti! Am lamurit ca in gaming de la FULLHD in sus (1440p-4K) nu e ce trebuie configuratia ta la modul general, de unde stiu? de la modulul placii de baza fata de frecventa DDR3!

| MotanuJmekerit a răspuns:

Concluzia este că....mhz cu cât este mai mare cu atât poate folosi datele stocate în giga ăia ai ramilor Capacitatea ram și Viteza de procesare a datelor...eu aș alege ceva xu frecvență cât mai mare.