| potatohead a întrebat:

League of Legends, Nasus sau teemo? Justificati

4 răspunsuri:
| DaDuSH a răspuns:

Acum depinde ce rol vrei sa joci, Nasus se poate juca jungle, solo top sau support iar teemo mid, solo top si support.
Nasus face un counter foarte mare la orice adc doar cu W, cu E ii scate armor si mr iar cu Q daca e farmat, e perfect. Il poti juca in 2 feluri: tank sau semi-tank ad.
Teemo la fel, poti sa te faci ap attack speed sau doar ap si sa dai damage mai mult cu ciupercile puse pe harta
Eu iti zic sa il iei pe care vrei, teemo e range, nasus melee. Aia 1350 ip nu se fac prea greu, depinde cat de mult joci. Dar eu ti-l recomand pe teemo.

| Cartof69 a răspuns:

Teemo e un erou troll, e destul de simplu de jucat, build de AP si AS si rupi. Q-ul da mult damage si da blind la inamic, W-u iti creste viteza de mers pasiv, si daca activezi ti se dubleaza bonusu pentru putin timp si poti usor sa scapi dintr-un teamfight nereusit, E-ul da foarte mult damage daca ai AP, nu costa mana... si ultimata e pur si simplu TROLL, o pui intr-un bush, si daca ai noroc si vine unu cu putina viata si da peste ciuperca, ai kill fara sa faci nimic.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasus este mult mai bun decat Teemo,in primul rand,Nasus este foarte greu de jucat,o mare parte a meciului trebuie sa farmezi cu Q (daca esti top),el se bazeaza mult pe farm,nu are nevoie de iteme de damage sa poata omora adc sau restul echipei,este foarte folositor in teamfighturi,majoritatea celor care joaca top isi aleg campioni cu care se duc tanky si Nasus este o alegere buna. Nasus jungle este foarte bun,desi are un singur cc,slowul lui,damageul de la Q il ajuta foarte mult la gankuri,si HP-ul de la ultimata il face foarte tanky,desi nu ajunge atat de puternic ca si top,Nasus jungle este foarte puternic.
In schimb Teemo,dupa parerea mea cel putin este slab,nu poti juca decat top sau mid cu el,suportul necesita multe cc-uri si Teemo in general este prea squishy. Teemo top este okay early game din cauza blindului dar nu apuca sa faca nimic late,in teamfight el este prea squishy,daca se apropie prea mult moare in cateva secunde,nu are asa mult damage, comparat cu alti apc sau top, nu se poate duce tank, este squishy si mid nici macar nu mai merge teemo pentru ca daca pica cu campioni ca si Ahri, Kassadin, Fizz, Zed, Orianna, Lux, Malzahar, Kayle, Zyra, Kennen, Diana, Swain, Annie, Nidalee, Twisted Fate, Wukong, Brand, Gragas, Lissandra, Morgana, Syndra nu are ce sa faca pentru ca ei au nevoie doar de un combo sa-l omoare pe Teemo si sa-l lase fara farm deoarece Teemo este squishy si nu-si poate folosi ultimata decat daca cineva vrea sa-i dea chase, singura lui sura din damage este din Q(80 / 125 / 170 / 215 / 260 (+ 80% AP) si E(MAGIC DAMAGE ON HIT: 10 / 20 / 30 / 40 / 50 (+ 30% AP)
MAGIC DAMAGE PER SECOND: 6 / 12 / 18 / 24 / 30 (+ 10% AP)
TOTAL MAGIC DAMAGE OVER TIME: 24 / 48 / 72 / 96 / 120 (+ 40% AP)
TOTAL MAGIC DAMAGE FOR ONE HIT: 34 / 68 / 102 / 136 / 170 (+ 70% AP) ) i nu este de ajuns ca si cum ai spune ca Blitzcrank ap este mai bun pentru ca are Q si R (100% ratie din ap), pur si simplu nu este bun.Si nu multi oameni mai joaca asa mult cu Teemo din cauza asta, este Squishy si nu ajuta foarte mult in teamfight.In schimb Nasus ajuta foarte mult din cauza faptului ca este tanky din cauza ultimatei(care-i regenereaza si o parte din HP pe secunda) si da mult damage din cauza farmului cu Q.

| Dulap32 a răspuns:

Nasus- mai greu de jucan in early game dar daca stii sa farmezi cu Q + 1 shen vei fi ca greu de omorat si o sa dai un dmg gigantic+ pasiva lui cu lifesteal care iti va aduce sustain pe lane...

teemo-feed sau ussles. are un avantaj mare cu Q deaorece da blind la inamic si VS un adc e un skill super dar fara ap nu dai dmg...

dupa parerea mea nasus este cea mai buna alegere. build de ad tank si un pic life steal... summoner spels ghost si ignite