| Slip a întrebat:

Ma pate ajuta cineva cu eroarea asta de pe navicat

error 2003 can't connect to mysql server on 'localhost' 10061

1 răspuns:
| Meheツ a răspuns:

Dupa cum nu stii, "Navicat" este un editor gen XML pentru MySQL (baza ta de date) cu el poate tot romanu sa manipuleze baza de date. evident exista si mai bune Dolphin, Oracle etc dar pentru incepatorii e indeajuns Navicat-ul.

5 cauze posibile ale erorii tale :

1. ip-ul la care se leaga baza ta de date MySQL nu exista configurat in server.
2. Nu ai pornit masina virtuala astfel incat sa poata fi facauta legatura cu serverul MySQL
3. Nu te-ai logat cu Ip-ul sau parola corecta
4. nu ai introdus portul corect. Portul corect este 3306
5. Firewallul iti blocheaza TCP la portul 3306

cum rezolvi?
1. verifici daca ai Programe ce folosesc Firewall. antivirus, sau insusi firewall-ul. Daca ai dezactivezi.

in masina virtuala
scrii./reboot, astepti sa isi faca damblaua te loghezi iar, dai start si vezi daca merge.

daca nici asta nu iti merge iti trebuie un port fowarding si ca sa nu mai faci asta ca poate strici netu, dar ai auzit de programul PortMap scrii deschizi toate porturile din el (pana sunt bulina verde) si apoi adaugi si deschizi porturile 3306, 3309 si 80. si repeti procedura. Nu uita ca toate sa fie deschise.

Daca nici asa nu merge atunci cu siguranta TU gresesti ceva.
spune-mi te rog cum te loghezi in Navicat, cu ce IP, parola nu ma interezeaza portul si username-ul.