| Maia3444889 a întrebat:

PC Gaming I3-2100, 16 Gb RAM, Video 2Gb RAM 128Biti Nvidia, SSD 128Gb + 500Gb HDD,este bun pc pentru jocuri cum ar fi ets,fortnite pentru console, nu mă pricep și aș dori niște sfaturi

3 răspunsuri:
| DonMoldo a răspuns:

Ce jocuri vrei frate la placa video de 2 GB. Daca iti merge pe Youtube e bine

| JohnnydeFeer a răspuns:

Nu mai merge fortnite pe asa ceva in 2024, poate sa ruleze numai in 720p dar greu de crezut.

| Adrian699 a răspuns:

Nu, i3 ul ăla e foarte slab! Probabil ai 16gb ram ddr3 (iar ddr5 este modelul nou, ddr4 fiind recomandat), 2GB ram pentru o placă video e foarte puțin, mai ales daca vrei să te joci jocuri video cu ea. 120gb ssd sunt foarte puțini.
Pe scurt, îl poți cumpăra la maxim 500 Lei cu toate piesele noi (adică e foarte slab calculatorul și nu merită absolut deloc să îl cumperi)

Pot observa că ai un buget redus și că dorești să te joci jocuri video bune așa că am pregătit câteva opțiuni pentru tine din care să alegi:
1. Dacă ai WiFi (net) foarte bun și măcar 1000 lei buget, îți poți lua de pe OLX un laptop cu un i5 care să aibă 10 în număr la început sau 11 (exemplu 11600h sau 10...h sau poate avea P orice o fi, doar să aibă un număr asemănător. Poți căuta pe google What generation is i5... (Codul lui), cei peste 9, e bun!), măcar 16gb ram ddr4! Important ddr4 și dacă nu, măcar 8 gb ddr4. Să aibă ecran HD și neapărat să te uiți la memoria sa să fie SSD! Rezoluția ecranului minim 1080p (întrebi pe cel care vinde produsul și ar trebui să îți poată spune, altfel cauți modelul laptop ului pe YouTube și vezi ce zic și cei care îi fac review (să aibă aceleași componente și în review)). Pentru cei care spun că nu se poate găsi, pe olx în zona Iași am dat de minim 2 astfel de laptop uri cu tot cu placă video! (2gb) Deci se poate!

După ce îți iei laptop ul, cauți pe google GeForce now.
https://www.nvidia.com/en-eu/geforce-now/
Aici ai și un review, dacă nu îți place cum îți explică tipul din video, poți căuta pe YouTube altul, sigur vei găsi!
https://youtu.be/5e6I8jfPQ9o?si=Bz6-VXwTGnOIJnxx

Te poți juca GRATIS o oră sau cu 10 euro pe lună (mai puțin de 50 lei) orice joc pe care îl deții sau care este gratis (exemplu fortnite). Dacă stai pe varianta gratuită, ai o oră pe sesiune și după va trebui să ieși și să reintrii. Dacă ai varianta cu bani, te joci cu setări mai bune, un calculator virtual mai bun și mai ales cu grafici mai bune! (De aceea țin să ai un ecran la laptop mai bun)
Nu poți pirata jocuri. Îți trebuie cont pe epic games și steam pentru anumite jocuri, vezi în review, eventual cere ajutor din nou dacă nu te descurci cu GeForce now pe partea de jucat jocuri.

2. Aștepți o ofertă bună pe OLX și cumperi un calculator cu specificații bune. Asta nu ți-aș recomanda neapărat, prima variantă fiind clar mai buna, GeForce lăsând celor cu abonament să se joace pe componente și calculatoare de mii de euro (pentru cei care mă vor contrazice, un server de-al lor costă mii de euro, nu poți să spui că te joci pe un calculator slab, mai ales la abonament!
În cazul în vare, cumva, ai prins o ofertă bună, îți cumperi calculatorul, dar riști să ai probleme cu el mai târziu. Eu mi-am luat calculatorul de pe olx cu aprox 2000 lei și aș putea spune că l-aș fi putut construi ca nou la același preț, dar l-am luat folosit.

Acum totul ține de tine și eventual și de celelalte răspunsuri la întrebarea ta. Eu îți recomand să îți iei un router bun, la Vodafone fiind o oferă cu router și internet bun la 50 lei pe lună, router portabil cu baterie și net oriunde ai routerul.

Câteva oferte:
https://m.olx.ro/......ifthM.html

https://www.olx.ro/......hm6BM.html

https://www.olx.ro/......ifTaq.html