| Wickedklw a întrebat:

Pentru cei care au jucat Medieval Total war 2. La cladirile de instruire soldati unde scrie : maxim 2 available sau daca upgradezi cladirea maxim 3, 4, 5 etc. La ce se refera?
La cate unitati de soldati poti crea acolo SIMULTAN sau cate unitati de genul ala se pot crea in total >- adica exemplu la o cladire cu maxim 3 disponibili poti face 3 unitati de arcasi, si pana aia nu mor nu poti crea altii in locul lor?
Is incepator in medieval 2, daca vreti sa discutam, continuati aici.

23 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Wickedklw explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu ai inteles. Deci intr-un oras/castel poti produce dintr-un tip de unitate sa zicem Urban Spearman in decurs de ani infinit? Sau Numai exemplu 5 "brigade" si pana nu moare vreo brigada din aia 5 nu mai poti face altii in locul lor?

+ nu folosesc coduri Joc pe very hard/very hard si folosesc expansiunea stainless steel 6.4, adauga natii noi, si majoreaza/poate chiar dubleaza numarul regiuniilor. Dar scade varietatea unitatiilor ->adica nu mai poti produce atatea feluri de soldati. Iar Soldatii sunt mai degraba specifici zonei geografice respective.
Pe campul de batalie si la very hard mi se pare usor, dar pe mapa strategica indiferent ce fac ma trezesc cu toti impotriva mea.

OFF, nu e vorba de eroare, ci faptul ca nu stiu sistemul de joc. Eu am jucat Numai Medieval 1, si Rome 1->asta numai un pic. Deci pun intrebarea asa:
Dintr-un castel exemplu (wooden castle) poti face in decurs de sa zicem 10 runde Vreo 5 unitati de "light-knights" Tinandu-i pe toti in castel? Ca la "grajd" scrie Maxim 2 avaliable
INTELEGI?

Man nu sunt atat de noob, Dar nu stiam precis la ce se refera : maxim 2, 3, 4 available.
Am jucat pe Very Hard cu patchul Stainless Steel-> care creste dificultatea si cam dubleaza regiuniile
Si la modul Vanilla (original) la very hard toti se iau de tine? gen absoluti toti, si care is in celalat capat al mapei au legaturi diplomatice negative cu mine.

Am jucat pana acum Medieval War 1 din greu.
Acum am laptop bun ce duce toate jocurile si incerc sa prind din urma. Am incercat Rome 2 Dar E total diferit. Incerc sa iau in ordine cronologica seriile.
Dar Medieval Total war 1. Este the BEST -> are grafica la batalii mai slaba, dar e mai realist AI (CPU) controleaza mult mai bine mapa, se bat natiile intre ei pana se creaza super-puteri. Cuprinzand jumate din mapa
Ce ma enerveaza atat la Medieval 1 si 2 Sunt Garda de corp Bizantina cea a "printiilor/generaliilor" Sunt ca niste tancuri, extrem de greu de anihilat.

Cand, in ce an este invazia Mongola? 1220 parca?

Am inceput de 1-2 saptamani sa joc ocazional dificultate hard-very hard. Pe Vanilla bat tot fara probleme.
Dar incerc mai mult a juca un mod numit Stainless Steel care e poate mai des folosit decat modul vanilla. Si acolo e a dracului de greu, Modul ofera inclusiv o grafica mai buna, mai multe regiuni, natiuni, tipuri de unitati specifice regiuniilor. Problema consta ca scade drastic disponibilitatea unitatiilor. Gen : faci 80 de knights X, si mai poti face numai peste 5 runde alta unitate de tipul ala in castelul respectiv. Deci degeaba ai aur daca nu ai ce recruta. Pe cand in Vanilla: Daca ai bani faci soldati aproape fara numar.

Fac ce fac dar intodeauna ma iau la tranta cu toti vecinii, in momentul cand atac o factie, celelalte din jurul meu ma ataca pe mine.

Niciodata nu am jucam mai mult de 30 de runde. Majoritatea campaniilor am jucat de abia

In Modul Vanilla din prima incercare Am batut tot cu Portugalia. In vreo nici 20 de runde detineam Peninsula Iberica Parte din Africa de nord, Irlanda si Parte din Anglia La dificultate hard si bataliile pe very hard

Incerc sa joc acum in campania Stainless Steel cu Lituania in anul 1220 Dar Sunt inconjurat din toate partiile, ultima data dupa Runde 15 m-am trezit in conflict cu 5 natii : ordinul Teuton, Polonia, Novgorod, Danemarca si Kievan Rus.
Acum incep din nou si din primele runde ma duc in Finlanda si incerc sa invadez Scandinavia ca in zona Baltica nu am sanse.

Dupa 71 de runde am 26 de castele si 11 orase. Pe Hard/Hard In afara unui cerc de orase din jurul capitalei fac numai castele. Ca venitul oricum e decimat de coruptie
Joc cu Lituania.
Detin toata europa de est (exceptie partea sudica), Scandinavia, parti din europa de nord
si centrala(zona germaniei) Iar acu incerc sa anihilez Scotia si Anglia. Dar sunt presat de Genoa, care vine cu armate de mii si mii in eu-centrala