| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care au jucat Medieval Total war 2. La cladirile de instruire soldati unde scrie : maxim 2 available sau daca upgradezi cladirea maxim 3, 4, 5 etc. La ce se refera?
La cate unitati de soldati poti crea acolo SIMULTAN sau cate unitati de genul ala se pot crea in total >- adica exemplu la o cladire cu maxim 3 disponibili poti face 3 unitati de arcasi, si pana aia nu mor nu poti crea altii in locul lor?
Is incepator in medieval 2, daca vreti sa discutam, continuati aici.

23 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

De-a supra butonului TAB e un buton (vizavi de 1 pe stanga) anume pentru coduri chat apesi pe el si scrii asa: add_money 40000 si apesi ENTER, vei avea 40000 de galbeni in visteria statului fara sa mai astepti un an sa treaca dupa ce apesi pe clepsidra. Ca daca apesi pe clepsidra pana trece anul si strange banii din taxe dureaza mult si sunt putini.
Jocul iti permite sa produci in oras 20-22 de unitati militare ba chiar si mai multe armate atata timp cat ai bani in visterie si esti pe plus cu taxele. Uite aici iti explica mai multe despre joc: https://en.wikipedia.org/wiki/Medieval_II:_Total_War s-au dai pe https://en.wikipedia.org/wiki/Total_War_(video_game_series)

Intri pe YouTube si scrii "total war medieval 2 cheat codes pc" eu asa am mai invatat cate ceva ca eram bata pe urma nu am mai jucat cu coduri de loc.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu ai inteles. Deci intr-un oras/castel poti produce dintr-un tip de unitate sa zicem Urban Spearman in decurs de ani infinit? Sau Numai exemplu 5 "brigade" si pana nu moare vreo brigada din aia 5 nu mai poti face altii in locul lor?

+ nu folosesc coduri Joc pe very hard/very hard si folosesc expansiunea stainless steel 6.4, adauga natii noi, si majoreaza/poate chiar dubleaza numarul regiuniilor. Dar scade varietatea unitatiilor ->adica nu mai poti produce atatea feluri de soldati. Iar Soldatii sunt mai degraba specifici zonei geografice respective.
Pe campul de batalie si la very hard mi se pare usor, dar pe mapa strategica indiferent ce fac ma trezesc cu toti impotriva mea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, am inteles acum. Eu am jocul original nu am jucat jocuri cu moduri si versiuni modificate.

Probabil ca in partitia A, B, C, D din My Copmputer in care ai jocul descarcat sunt probleme cu folderul de la mapa strategica, intri acolo si vezi daca nu cumva lipseste vreun Text Document s-au SCS File atunci cand a avut loc descarcarea jocului.
Atunci cand descarci un joc fie ca e cu moduri s-au expansiuni 2.4 s-au 5.6 (dau un exemplu) mai lipsesc niste fisiere pe care trebuie sa le descarci adica sa le cauti pe google pentru ca ba sunt probleme cu mapa, ba sunt probleme cu orasele si armatele si te chinui degeaba.

S-au daca e facem altfel, stergi jocul si il mai instalezi o data si te asiguri ca ai facut toate fisierele din joc cu tot cu Daemon Tools si ce iti mai cere, fie descarci jocul original si gata nu mai ai probleme cu mapa si orasele pentru recrutari militare.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

OFF, nu e vorba de eroare, ci faptul ca nu stiu sistemul de joc. Eu am jucat Numai Medieval 1, si Rome 1->asta numai un pic. Deci pun intrebarea asa:
Dintr-un castel exemplu (wooden castle) poti face in decurs de sa zicem 10 runde Vreo 5 unitati de "light-knights" Tinandu-i pe toti in castel? Ca la "grajd" scrie Maxim 2 avaliable
INTELEGI?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, poti dar trebuie sa iti faci loc in wooden castle pentru "light-knights" pe langa asta atunci cand apesi pe clepsidra adica sa mai treaca un an pe partea stanga a ecranului iti apar niste fisiere dai click pe ele si se deschid. Cand se deschid iti da venitul pe an din agricultura si comert si iti opreste bani si iti arata constructiile tratadivele, recrutariile urmatoare etc. pentru intretinerea armatei si pentru diplomati, asasini, spioni, preoti etc.

In acel (wooden castle) treci (nu dai click) cu mouse-ul pe cladirea respectiva si iti spune cat dureaza constructia 1 turn adica 1 an si cat costa. Pe harta trebuie sa ai spioni in factiuniile inamice adica in orase ca sa vezi cat de mare si de populat este orasul si ce general si cate trupe are. Cand spionul tau e in oras tu trebuie sa dai doar click pe orasul inamic si iti arata ce e acolo.
Daca ai spioni in afara oraselor tu cu mouse-ul il ei si il pui sa circule pin tara ta s-au prin tara inamica sa vezi ce diplomati straini circula pe acolo si ce armate vin spre tine iar tu stai 10 minute s-au cat vrei tu si te gandesti "ba oare asta vine spre mine cu armata s-au ma ocoleste".

Uite e mult de explicat la aceste jocuri de strategi e ca un fel de sah virtual pe o harta cu pioni si armate in timp real.

Iti dau un sfat intri pe YouTube si scrii Total War Medieval 2 gameplay trebuie sa stii ceva engleza s-au inveti asa babeste uitandu-te la omul ala cum joaca.

Sistemul de joc il poti afla pe site-ul oficial https://www.totalwar.com/ s-au pe https://ro.wikipedia.org/wiki/Medieval_II:_Total_War https://en.wikipedia.org/wiki/Medieval_II:_Total_War

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

2 available adica 2 ani trebuie sa apesi de doua ori pe clepsidra ca sa ii faca si 3, 4, 5 sunt etapele adica populatia orasului creste o data cu expansiunea ta cu profitul si taxele moderate din orasele tale (taxele poti la le lasi la "low" scazut "normal" adica undeva pe la mijloc si "very hard" foarte mari enervand populatia si venind rebelii.
Cand orasul ajunge la 7000 de oameni esti la etapa 3 s-au 4 a orasului pentru ca du cand deschizi fisierul iti spune "Paris expand" adica orasul a crescut si tu incepi sa construiesti grajduri pentru cavalerie, poligon pentru arcasi, baraca militara unde se antreneaza soldatii si asa mai departe ca sa devii mai puternic dar nu toate o data ci pe rand ca nu mai ai bani chiar daca tu ai agricultura si comert pe mare si uscat.

In factiunea ta dau un exemplu: England (Anglia) sunt 3 orase tu poti sa recrutezi simultan in cele trei orase 5 unitati de "light-knights" fara sa bagi coduri si facand asta iti opreste din bani pentru ca totul costa in momentul in care te ataca toti din toate partiile e din cauza ca nu te-ai folosit de diplomatii tai ca sa negociezi pacea, alianta, comertul, si ai asteptat sa fi mereu atacat.
In acest joc virtual sunt mai multe natiuni tu trebuie sa cuceresti 45 de orase ca sa inchei campania de cucerire.
Spionii iti dau invormatii, numarul armatelor, cine ii conduce, si situatia oraselor inamice.
Diplomatii ii folosesti ca sa negociezi tu tributul in cazi ca nu mai ai armate ca sa te aperi singur, pe urma inchei aliante cu vecinii prietenosi si asa mai departe.
Jocul iti permite sa cumperi diplomati straini folosindute de diplomatii tai dar asasini si spioni nu.

SUNT MULTE DE EXPLICAT bateti si tu putin capul jocul contine politica, economie, strategie, actiune in timp real, asasinate, spionaj, citeste pe site-uri s-au asculta in engleza de pe YouTube.

Sti ceva engleza nu-i asa? s-au daca nu uitate la cum joaca aia si aia faci si tu ca sa prinzi ceva. Iar in timp iti dai seama cum functioneaza toate pentru ca tu trebuie sa te ocupi de tot economie/profit, recrutari si intretinerea armatei, spionajul, diplomatia si tratativele etc.

E mai coplicat mie imi ia ora ca sa cuceresc 10 orase pentru ca am batalii si trebuie sa gandesc cand fac vreo miscare.

Scuza-ma frate nu am nimic cu tine dar te-am ajutat cum pot si cat stiu eu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dai dublu click pe Paris s-au apesi pe tasta "B" iti deschide lista cu cerintele orasului populatie, profit, bunastarea oameniilor daca sunt tristi s-au fericiti.
Pe tasta "R" iti arata fortele militare din oras si ce mai recrutezi tu.
Pe tasta "O" iti arata numarul de orase pe care le ai numarul de batali castigat si pierdute si un grafic cu situatiia tuturor tariilor din joc.
O unitate militara mai mult de 75-80 de soldati nu are iar tu vrei sa faci 5 unitati in London, Paris, York simultan apesi pe urma clepsidra (a mai trecut un an) si ai deja cate o unitate facuta in cele trei orase si tot asa cu fiecare an care trece.

5 ani ori 3 orase vine 5x3= 15 unitati de cavalerie in total de pe cele trei orase tu daca vrei ii ei pe toti si ii aduni intr-o singura armata si ai 15 unitati de cate 75 de soldati fiecare, intelegi acum.
In momentul in care ai lasat orasul fara soldati esti mort ca nu mai are cine sa te apere si ai pierdut orasele una dupa alta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

75 de soldati ori 5 unitati egal 375 de soldati.
375 ori 3 orase London, Paris, York egal 1125 de soldati impreuna sunt destui ca sa tina inamicul pe loc si sa te apere de tariile straine.

Asasinii straini iti omara diplomatii ca tu sa nu mai ai legaturi politice cu aliatii tai si cu nimeni ca sa te blocheze.
Spionii straini sunt la tine in oras tu nu poti sa ii scoti decat daca pleaca ei din ordinul factiunii straine care ia trimis. Daca spionii straini sunt la tine in oras ei stiu situatia ta si vor face in asa fel incat sa te atace pentru ca ei stiu ce numar de soldati ai, economia orasului, populatia orasului etc.

Cred ca ai inteles ceva frate.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"La cate unitati de soldati poti crea acolo SIMULTAN sau cate unitati de genul ala se pot crea in total >- adica exemplu la o cladire cu maxim 3 disponibili poti face 3 unitati de arcasi, si pana aia nu mor nu poti crea altii in locul lor?"

Daca ai banii suficenti ca sa intretina armata si sa tina economia tarii tale poti sa recrutezi cati vrei dar trebuie sa ei in calcul situatia tarii tale profitul, pierderiile, dusmanii, aliatii etc.

Dau un exemplu: uite sa zicem ca AA1CK3D are 10 orase toate pe culoarea albastre a Frantei cu capitala la Paris. AA1CK3D incepe si recuteaza 3 unitati de arcasi in toate cele 10 orase asta vine in total 30 de unitati in 3 ani (apasand pe clepsidra) si asta vine 30 ori 75 de soldati cati sunt in unitatea de arcasi asta vine 2250 de arcasi pe nivel de toata tara ta la fel si cu infanteria si cavaleria ta asa faci.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Man nu sunt atat de noob, Dar nu stiam precis la ce se refera : maxim 2, 3, 4 available.
Am jucat pe Very Hard cu patchul Stainless Steel-> care creste dificultatea si cam dubleaza regiuniile
Si la modul Vanilla (original) la very hard toti se iau de tine? gen absoluti toti, si care is in celalat capat al mapei au legaturi diplomatice negative cu mine.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Am jucat pana acum Medieval War 1 din greu.
Acum am laptop bun ce duce toate jocurile si incerc sa prind din urma. Am incercat Rome 2 Dar E total diferit. Incerc sa iau in ordine cronologica seriile.
Dar Medieval Total war 1. Este the BEST -> are grafica la batalii mai slaba, dar e mai realist AI (CPU) controleaza mult mai bine mapa, se bat natiile intre ei pana se creaza super-puteri. Cuprinzand jumate din mapa
Ce ma enerveaza atat la Medieval 1 si 2 Sunt Garda de corp Bizantina cea a "printiilor/generaliilor" Sunt ca niste tancuri, extrem de greu de anihilat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

OK frate inteleg dar na acum asta e asa e conceput jocul, cand joci in modul Vanilla la very hard toti se iau de tine pnetru ca asa l-au facut.
Programatorii de la The Creative Assembly cand au facut moduriile si versiuniile le-au facut cum au vrut ei asa au gandit. Pentru ca si la GTA Vice City la fel faceau moduriile si versiuniile cum vroiau ei unele erau bune si altele erau de rahat, ba chiar unele au fost facute la misto din plictiseala ca sa enerveze omul.
Tot ce am avut de spus am spus stiu cum e Medieval 1

Uite iti trimit un link de unde descarci Total War Medieval 2 original + inca 4 din acelasi sistem pack-urile:
https://thefileslocker.com/ri54l9miyvqr.html
https://thefileslocker.com/9l5mnkd0oirr.html
Trebuie sa le faci pe amandoua ca sa ai GOLD EDITION.

Bafta, nu ma bine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu prea m-am jucat moduri din seria Total War poate la GTA si Counter-Strike. Eu joc jocuriile cum vreau eu normal s-au cu coduri pe chat care le-am luat de pe YouTube si de pe Forumul Softpedia ce mai discutau jucatorii de acum 5-7 ani in urma.

Hmmm ce pot sa spun, daca stiam sa lucrez in programul Auto-Cad si in 3D facad fisiere, modificand harta si orasele in Paint unde le puneam intr-un folder si scriind in engleza pe Document Text si punand crackul in fisierul autorun poate reuseam sa imi fac si eu propria mea versiune de TW M2 modificat.

Acum revin la ultima da fraza si inchei: "Ce ma enerveaza atat la Medieval 1 si 2 Sunt Garda de corp Bizantina cea a "printiilor/generaliilor" Sunt ca niste tancuri, extrem de greu de anihilat." in WinRAR au pus niste sckinuri la soldati exact cum au facut la CSGO pentru arme si manusi pe care le-au lucrat in FPS Creator lucrand in 3D si Unreal Development.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Cand, in ce an este invazia Mongola? 1220 parca?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

AA1CK3D eu am jucat Medieval Total War acum 10 ani in urma dca se poate poti sa imi dai si mie jocul s-au link-ul de unde sa il descarc.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Am inceput de 1-2 saptamani sa joc ocazional dificultate hard-very hard. Pe Vanilla bat tot fara probleme.
Dar incerc mai mult a juca un mod numit Stainless Steel care e poate mai des folosit decat modul vanilla. Si acolo e a dracului de greu, Modul ofera inclusiv o grafica mai buna, mai multe regiuni, natiuni, tipuri de unitati specifice regiuniilor. Problema consta ca scade drastic disponibilitatea unitatiilor. Gen : faci 80 de knights X, si mai poti face numai peste 5 runde alta unitate de tipul ala in castelul respectiv. Deci degeaba ai aur daca nu ai ce recruta. Pe cand in Vanilla: Daca ai bani faci soldati aproape fara numar.

Fac ce fac dar intodeauna ma iau la tranta cu toti vecinii, in momentul cand atac o factie, celelalte din jurul meu ma ataca pe mine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Gen : faci 80 de knights X, si mai poti face numai peste 5 runde alta unitate de tipul ala in castelul respectiv. Deci degeaba ai aur daca nu ai ce recruta."

Da orasul acela nu are o populatie? ti-am spus daca apesi pe tasta "B" iti da "income/population/public order/population groth".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal jocul ar trebui sa iti permita sa recrutezi soldati in limita populatiei orasului si a aurului.
Da ai dreptate din moment ce populatia orasului e mica si ai aur nu poti sa faci nimic dar atunci cand incepi jocul trebuie sa ai mai mult de un oras.

Cate orase ai in factiunea respectiva? cand incepi campania iti spune ca trebuie sa ai 45 de orase + orasul acela final Ierusalim (mie asa imi apare la Medieval 2 Total War 2006 original game).

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu iti spun acum din jocul original ca atunci cand am inceput sa joc cu England aveam trei orase York, London, Caen.

Normal jocul iti spune ca trebuie sa cuceresti 45-50 de orase si ai castigat.
Apropo tu ai mai cucerit si alte orase?

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Niciodata nu am jucam mai mult de 30 de runde. Majoritatea campaniilor am jucat de abia

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

In Modul Vanilla din prima incercare Am batut tot cu Portugalia. In vreo nici 20 de runde detineam Peninsula Iberica Parte din Africa de nord, Irlanda si Parte din Anglia La dificultate hard si bataliile pe very hard

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Incerc sa joc acum in campania Stainless Steel cu Lituania in anul 1220 Dar Sunt inconjurat din toate partiile, ultima data dupa Runde 15 m-am trezit in conflict cu 5 natii : ordinul Teuton, Polonia, Novgorod, Danemarca si Kievan Rus.
Acum incep din nou si din primele runde ma duc in Finlanda si incerc sa invadez Scandinavia ca in zona Baltica nu am sanse.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Dupa 71 de runde am 26 de castele si 11 orase. Pe Hard/Hard In afara unui cerc de orase din jurul capitalei fac numai castele. Ca venitul oricum e decimat de coruptie
Joc cu Lituania.
Detin toata europa de est (exceptie partea sudica), Scandinavia, parti din europa de nord
si centrala(zona germaniei) Iar acu incerc sa anihilez Scotia si Anglia. Dar sunt presat de Genoa, care vine cu armate de mii si mii in eu-centrala