| Nelly98 a întrebat:

Salu TPU. Vreau sa instalez windows xp si am o problema. Cand intru in BIOS pentru a boota pe CD-ROOM intru in BOOT dar nu gasesc unde sa setez...am cautat peste tot dar nu am gasit... putin ajutor va rog! Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ce ai cautat si ce nu ai gasit? Fa o poza si posteaz-o aici. In Bios la meniul Boot alegi ordinea de bootare, prima bootare trebuie sa fie de pe CD/DVD (ca fiind optiunea primara) si apoi HDD/HDD zero (asta in cazul in care nu ai aceasta optiune deja setata) la unele calculatoare in functie de placa de baza se poate boot de pe CD prin apasarea tastei F12 (dupa restart bineinteles).

| Andrei7520152 a răspuns:

Chiar daca nu ai setat ordinea de bootare din BIOS, pc-ul tau tot ar trebui sa detecteze cd-ul bootabil la pornire.