| FanGaming98 a întrebat:

Am " ars " jocul Cuphead pe un DVD gol instalat de pe Gog.com. Cum pot să fac acel DVD ca atunci când îl introduci în PC să dea direct instalarea, fără să mai arate fișierele de pe DVD? (ca la jocurile originale, bagi DVD-ul și pornește instalarea, dar nu vezi fișierele jocului la prima vedere)

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ai nevoie de un script "autorun.inf"; este un fisier pus in dispozitivele de stocare detasabile pentru ca Windows sa detecteze ca poate rula exectuabile/scripturi fara a mai folosi interfata din explorer, ci doar un prompt care apare la conectarea dispozitivului detasabil pentru a rula continutul.

Ca sa faci scriptul asta sa mearga, trebuie sa scrii intr-un fisier text:

[autorun]
; Open=APLICATIE.exe (numele executabilului)
ShellExecute=APLICATIE.exe (numele executabilului)
UseAutoPlay=1

iar apoi il salvezi drept "autorun.inf" (Save as type: All Files (pentru a nu pune automat extensia.txt))
Dupa, iei fisierul creat si il pui si pe el pe DVD.

Am gasit ca merge si asa:

[autorun]
open=setup.exe (numele executabilului)
icon=setup.exe, 0

Incearca cu amandoua, ultima versiune este luata dintr-un.iso cu un joc descarcat recent.

https://docs.microsoft.com/......6(v=vs.85)
https://www.howtogeek.com/......usb-drive/

| FanGaming98 explică (pentru LPCTSTR):

Va trebui să ard și acel fișier pe DVD (îl ard pe DVD ca pe un fișier normal da? E ca și cum îl trag pur și simplu în folder-ul DVD da?)

| FanGaming98 explică (pentru LPCTSTR):

La numele executabilului ce scriu? '' setup'' de la joc? Că este undeva un fișier setup care pornește instalarea pe DVD

| FanGaming98 explică:

Am obtinut un fisier autorun cu set-upul jocului. Acum il ard pe DVD; i ar trebui sa mearga

| LPCTSTR a răspuns (pentru FanGaming98):

Da, iar apoi drag&drop pe DVD.

| FanGaming98 explică (pentru LPCTSTR):

'' [autorun]
; Open=APLICATIE.exe (numele executabilului)
ShellExecute=APLICATIE.exe (numele executabilului)
UseAutoPlay=1''
În loc de aplicație am scris''setup_cuphead''...ce mai era
A ieșit un fișier autorun pe desktop.
Îl introduc în folder.
Scrie: autorun; type: setup information
Sper să meargă la burn

| FanGaming98 explică (pentru FanGaming98):

Din păcate acel DVD nu mai poate primi alte fișiere. Le-am copiat pe acelea într-un folder, am adăugat fișierul autorul și le ard pe alt DVD pe toate