| Ionut9Liviu9 a întrebat:

Salut, am o problema cu noul pc si monitor...
Calculatorul funcționează dar nu pot instala driver-ul plăcii video pentru ca pe la 80% 90% monitorul se stinge si pierde semnalul.
Placa video este AMD RX580 si este conectata la monitor cu un cablu HDMI.
Am incercat un driver ceva mai vechi 17.5.2 cred si merge foarte rau. Am pixeli de culoare verde si mov pe orizontală mai in stanga ecranului si se stinge aprinde pentru 1 secunda tot timpul.
Am incercat si placa video din pc-ul vechi (GTX 760) si nu face asa.
Parerea mea este ca monitorul este prea vechi pentru placa asta pentru ca fara driver nu are probleme si afișează perfect normal.
Monitorul este ceva LG de prin 2010 cu 2xhdmi vga, dvi.
O sa incerc sa conectez pc ul la TV dar pana atunci astept niste raspunsuri. Placa video defecta sau monitor vechi?

Răspuns Câştigător
| TeodorescuAndrei a răspuns:

E posibil să fie monitorul. Nu e compatibil cu rezoluția plăcii. Incearcă cu un TV.

2 răspunsuri:
| Ionut9Liviu9 explică (pentru TeodorescuAndrei):

Am testat cu Tv si merge perfect.

| flixbuster a răspuns:

Fara driver placa video (de fapt OS-ul) foloseste doar setul de instructiuni (S)VGA standard. Cand ii pui driver se activeaza tot setul de instructiuni. Deci daca o ia pe aratura cand ii pui driver eu zic ca ai sanse maxime sa ai o placa video prajita (partial).