| XeNoNAG a întrebat:

Salut, TPU. De Craciun am achizitionat un monitor Samsung LC24RG50FQUXEN de la PCGarage pentru ca pana acum foloseam un tv pe post de monitor. Inital a mers din prima perfect (tin sa precizez ca am o placa video AMD Radeon RX580 de la Sapphire, in varianta Nitro+ 4Gb GDDR5). Intre timp am reinstalat windows-ul deoarece am simtit ca merge mult mai lent decat alte dati si nu aveam imagine pe monitor in ciuda faptului ca PC-ul megrea normal. L-am conectat la tv-ul vechi si a mers perfect. Am instalat Amd radeon software si a mers dupa ce am resetat, deconectat si reconectat monitorul. Seara l-am inchis si dimineata urmatoare, din nou, nu aveam imagine. Tin sa precizez ca una dintre sursele monitorului e pc-ul si cealalta e un modem TV de la Telekom, ambele pe hdmi, iar acela merge de fiecare data. In mod normal, daca mufa nu este conectata, pe monitor apare no signal si ramane deschis, dar la pc e imagine neagra si se inchide singur dupa cateva secunde. Am incercat sa conectez pcul si la alte porturi si e la fel, iar daca il mut iar pe tv iar, merge ca uns.
Care credeti ca ar putea fi problema?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Samsung. De ce crezi ca tot fuge lumea de ele? Incearca sa scoti cealalta sursa, spera sa fie ceva bug de firmware si nu altceva mai rau.

| XeNoNAG explică (pentru anonim_4396):

Nu pare sa se intample ceva diferit, dar oricum, facusem sa mearga prin resetarea la setarile de fabrica a monitorului. Multumesc oricum

| anonim_4396 a răspuns (pentru XeNoNAG):

Deci a fost bug din fericire.

| XeNoNAG explică (pentru anonim_4396):

Intre timp problema persista. La fiecare restart sau oricand il deschid nu mai da imagine la monitorul meu, dar da la orice alt monitor si monitorul primeste semnal de la modemul telekom

| XeNoNAG explică (pentru XeNoNAG):

De asemenea, cand am monitorul si tv-ul conectate afisaza doar pe tv logoul de la fabricantul placii de baza, biosul, boot meniul, etc, chiar daca monitorul este setata ca primary display.

5 răspunsuri:
| XeNoNAG explică:

Update: Cu un cably Diplay Port s-a rezolvat tot. Multumesc