| Rare212 a întrebat:

Salut am un calculator cu 2GO RAM și procesor ADM Athlon (tm) Dual Core Processor 5200B 2.70 GHz.
Țin să precizez că ramul e format din două plăci de câte 1GO fiecare. Dacă mi-aș cumpără o placă de 4GO și să o pun in locul uneia din cele două astfel încât să am 5GO performanța calculatorului privind jocurile s-ar îmbunătăți?

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

1)Presupun ca ramii tai sunt DDR2 si ce vrei tu sa cumperi e DDR3.
2)Nu poti "baga" asa rami de capul tau pe placa de baza din motive evidente: a)ramii trebuie sa fie de aceeasi marime(1-2-3gb),viteza(1333-1600-2133),latenta(cl 9, cl 11 ), voltaj (1, 5 V @1600, 1,7 V @1600 ).De aceea vezi in comert kituri de dual channel, triple channel, pentru ca alea sunt testate si verificate sa mearga impreuna.

1 răspuns:
| FrateleRobert a răspuns:

Desigur.Totusi conteaza si placa de baza deoarece trebuie ca rami sa fie compatibil cu placa de baza.