| S1mplu a întrebat:

Salut,am un hard disk la care scrie "Ultra DMA mode-5 s.m.a.r.t. Capable and Status Ok.",dar eu am alta problema,eu vreau sa recuperez niste poze de pe acest hard disk pe hdd meu nou,daca incerc sa conectez mufe la hdd care nu mai merge nu intra nici in bios,nu pleaca nici in windows,cum as putea sa le recuperez sau ce trebuie sa fac? am inteles ca trebuie sa conectez si hdd care nu merge pentru a putea fi capabil sa recuperez fisierele pierdute, voi ce idei aveti?

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Acasa tu singur nu cred ca recuperezi nimic daca hardul este defect, asa ca iti recomand http://www.quartz.ro/ costa binisor...depinde si ce capacitate are hdd-ul tau si numai daca ai date importante se merita.
Daca problema e de la placa electronica ai sanse mai mari sa recuperezi datele adica sa faci rost de alta placa de la un hdd IDENTIC si de aceeasi capacitate. Daca e partea mecanica, nu cred ca ai sanse sa recuperezi ceva decat la quartz.ro in proportie de 15-40%.Daca nu stii daca e partea electronica sau partea mecanica a hdd-ului, iti spun ca daca e partea mecanica, hdd-ul scoate niste sunete ciudate cand incearca sa booteze pe cand daca e partea electronica, nu se aude nimic, ci doar iti apare un mesaj in MS-DOS "Insert system disk". Aici ai detalii daca vrei sa recuperzi acasa ceva din hardul tau
http://www.revistait.ro/......k-stricat/

Succes!

| S1mplu explică:

Deci partea electronica pentru ca nu se aude nimic e silentios si am poze de familie etc si 40 - 120 euro e cam scump pentru niste poze nu crezi? alte variante?

| S1mplu explică:

Mi-am recuperat pozele:p am bagat mai intai alt cablu cu capat alb la hard disk si pe urma am dat restart la pc si dupa ce a dat sa se incarce windowsul am conectat si cablul ide si mi-am recuperat fisierele exact cum erau, mersi oricum, de acum inainte stiu cum sa mi le recuperez singur, decat sa dau atatia bani degeaba la cinevalaughing