| anonim_4396 a întrebat:

Salut am un Hp DV6-6B54SL 8gb ddr3 cu placa video Intel ® HD Graphics 3000 si hd radeon 6490M 1GB DDR5 cum fac sa o activez pe cea de un 1gb sa ma joc / si ce jocuri ar merge pe acest laptop ....astept raspuns urgent. va multumesc.dau funda happy

Răspuns Câştigător
| Sharky_Fistis_1993 a răspuns:

Ne-a intrebat cum o activeaza iar eu i-am raspuns. NU TEBUIE ACTIVATA. Ea este deja activa dar actioneaza doar cand este solicitata(in-game) daca a incercat sa se joaca si performantele sunt slabe atunci este ceva de la joc sau jocul este prea puternic.

10 răspunsuri:
| OctaLoL a răspuns:

Ar trebui sa te uiti in BIOS.Cauta acolo si ai sa gasesti.Niste jocuri care-ti merg ar fi:
GTA San Andreas, GTA IV
Call of Duty MW3, MW2, BO.
Dead Island
Test Drive Unlimited 1, 2.

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns (pentru OctaLoL):

Gresit sad. Nu trebuie sa umble nicaieri.

| OctaLoL a răspuns (pentru Sharky_Fistis_1993):

Atunci,ce trebuie sa faca?

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns:

Buna. Deci treaba sta cam asa. Daca ai o placa dedicata si una integrata v-or actiona in functie de ceea ce faci.Ce ins asta?
Atunci cand tu navighezi pe Dextop o sa intervina placa Intel ® HD Graphics 3000. Care nu are o putere foarte mare pentru a duce jocuri.Atunci cand te joci insa, o sa intervina cea de la ATI radeon 6490M 1GB DDR5.

ATENTIE: In momentul in care intri in joc o sa creasca consumul de curent, si de preferat sa te joci cu Laptopul in priza si BATERIA SCOASA. Asta este o protectie pentru baterie. Daca nu faci asta o sa vezi c ain timp nu o sa se mai incarce bateria la maxim o sa ramana la 98% sau 99 %. Si asta nu este ok.

Mai trebuie sa ai in vedere ceva, placa video dedicata o sa intre in functie si atunci cand joci jocuri de brouser gen pe FACEBOOK.Asta nu este deloc o problema.

Jocuri:
Dupa cum arata placa integrata (cea d ela intele este vorba aici de un procesor i5 sau i3 o generatie mai nou.

Deci poti juca jocuri cum ar fi:

Fifa 13/14, MW3, CoD:Ghostes (robabil pe medium sau Low), la fel si jcurile mentionate de colegu mai sus.

Sper sa te ajute.

Stima.

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns (pentru OctaLoL):

Am raspuns mai sus

| OctaLoL a răspuns (pentru Sharky_Fistis_1993):

User'ul a pus intrebarea aceasta pentru ca performantele intalnite in jocuri, erau scazute(probabil). Daca e asa, ce-ai spus tu acolo este nefolositor.Va trebui sa ne spuna user'ul ce se intampla.

| BuBu1989 a răspuns:

Ok in mare parte am inteles cum sta treaba dar mie nu mi se pare cine stie ce performanta placa de 1 GB este adevarat? jocurile 2013 2014 nu merg?

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns (pentru BuBu1989):

Nu conteaza ca este de 1 GB ca este de 2 GB. Asta este irelevant in mare parte (conteaza dar in masura mica). Ceea ce conteaza este BITI pe cat ruleaza adica daca este placa de 1 GB pe 192 BIT este ff buna, daca este placa de 1 GB pe 128 bit atunci, nu te prea ajuta, sau mai rau de 64 bit.

PS: poti vedea asta daca scriiurmatoarele:

Windows7: in bara de cautare acolo la START scrii: dxdiag si apesi ENTER apoi la ce ti se deschide dai OK sau accept apoi se deschide un panou. Acolo dai sus la DISPLAY. Si vezi tot acolo.

| BuBu1989 a răspuns (pentru Sharky_Fistis_1993):

Cred ca placa e 1gb / 64 biti...

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns (pentru BuBu1989):

Atunci te trage in jos... destul de tare.