| Iònùt_Dòbré_1997 a întrebat:

am un pc cu memorie de 512 rami, procesor Intel inside celeron 1. 20Ghz, si placa video ATA 128! pot sa dechid un servar de metin la memoria asta, nu am nevoie sa intre decat un prieten cu mine doar 2 playeri cum ar veni tongue as putea?

Răspuns Câştigător
| mickeyMT a răspuns:

Dupa ce o sa faci serverul, va trebui sa ti serverul propriu-zis deschis (sa zicem ca ii dai 128 mb ram, nu situ sigur care e minimum de ram pe care il poti aloca), navicatul (sau oricare alt database browser), portmap, xampp, si clientul jocului.
Tu cu 512 ram, de abia iti porneste sistemul de operare, dar amite sa mai faci si server, si sa ti pornite programele respective.
Fara suparare, dar mai bine nu incerci, pentru ca o sa iti faci o gramada de nervi, pentru ca o sa iti mearga calculatorul in poze sau o sa iti dea crash/bluescreen.

PS: Eu ti-am dat CEL MAI BUN caz; cu toate programele pornite de la server ti se va ocupa toata memoria RAM, dar tu mai ai si aplicatii in background happy.

3 răspunsuri:
| Alinutz0 a răspuns:

Nu te tine. Cand ai sa dai on la server si la mape si la ch-uri o sa iti manance toate resursele. Nu o sa mai poti misca mouse laughing

| Dragoitm02 a răspuns:

La servere nu ma pricep, dar aceiasi configuratie o am si eu la pc, diferenta e ca eu am 1Gb RAM, si joc metin foarte usor. eu zic sa incerci, nu ai ce pierde happy

| Iònùt_Dòbré_1997 explică (pentru Dragoitm02):

Dragoitm, incerc dar problema e ca nu vreau sa joc ca tine servarele altora vreau sa creez un servar eu pe pc asta tongue nu stiu daca merge