| alex3194 a întrebat:

Cam cat ar costa configuratia aceasta pe un Pc la mana a doua.
CPU.
Intel Core i7 860
Cores 4
Threads 8
Name Intel Core i7 860
Code Name Lynnfield
Package Socket 1156 LGA
Technology 45nm
Specification Intel Core i7 CPU 860 @ 2. 80GHz
Family 6
Fan Speed 876 RPM
Bus Speed 133.0 MHz
Rated Bus Speed 2393.8 MHz
Stock Core Speed 2800 MHz
Stock Bus Speed 133 MHz
Average Temperature 25 °C

Memory slots
Total memory slots 4
Used memory slots 1
Free memory slots 3
Memory
Type DDR3
Size 4096 MBytes
Channels # Single
DRAM Frequency 664.9 MHz
CAS# Latency (CL) 9 clocks

Motherboard
Manufacturer Packard Bell
Model ipower G5800 (CPU 1)
Chipset Vendor Intel
Chipset Model DMI Host Bridge
Chipset Revision 11
Southbridge Vendor Intel
Southbridge Model H57
Southbridge Revision 06
System Temperature 30 °C

NVIDIA GeForce GTS 450
Manufacturer NVIDIA
Model GeForce GTS 450
GPU GF106
Device ID 10DE-0DC4
Revision A2
Subvendor Gigabyte (1458)
Series GeForce GTS 400
Current Performance Level Level 2
Current GPU Clock 405 MHz
Current Memory Clock 324 MHz
Current Shader Clock 810 MHz
Memory Type GDDR5
Physical Memory 1023 MB
Virtual Memory 1024 MB
Bus Width 64x2 (128 bit)
Filtering Modes 16x Anisotropic
Noise Level Quiet
Max Power Draw 106 Watts
Count of performance levels : 3
Level 1 - "Default"
GPU Clock 50 MHz
Memory Clock 135 MHz
Shader Clock 101 MHz

HDD 1T
SATA type SATA-III 6.0Gb/s

Va multumesc frumos!

8 răspunsuri:
| Punct_Si_Virgula_1988 a răspuns:

Procesorul pe ebay este 140 dolari placa video este 350 lei hdd depinde de care este poate sa valoreze de la 250 lei placa de baza nu imi dau seama de care este!

| KodrutZ a răspuns (pentru Punct_Si_Virgula_1988):

E Packard Bell, sistem de-ala OEM cu placa de baza vai de ea, probabil un Intel rebranduit, sau ceva facut de Foxconn tot in regim OEM. Destul de probabil sa fie cu condensatori clasici, caz in care nu merita mai mult de 50-70 RON. Sa nu uitam ca discutam totusi de un i7 de prima generatie, iar placa asta de baza are undeva pe la 4 ani. Pentru tot sistemul as zice undeva la 1500 RON, poate chiar ceva mai mult, daca mai are macar garantie la hard/placa video.

| alex3194 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc frumos!

| KodrutZ a răspuns (pentru alex3194):

N-ai pen' ce. In principiu, nu merita sa il vinzi. Ii mai pui 4 GB de ram si schimbi placa video, asta daca il folosesti la jocuri in principal. Pentru chesii profesionale, atunci posibil sa merite vindut/upgrade.

| Punct_Si_Virgula_1988 a răspuns (pentru KodrutZ):

Procesorul costa cel putin 900 lei sau chiar mai mult, placa video costa si ea in jur de 350 lei plus hdd cel mai ieftin de 1tb 250 lei plus rest-ul care mai valoareaza ceva costa mai mult de 1500 lei cat ai zis tu!

| KodrutZ a răspuns (pentru Punct_Si_Virgula_1988):

Mosule, astea sint componente vechi de 3-4 ani, nu noi!

| Punct_Si_Virgula_1988 a răspuns (pentru KodrutZ):

650 lei unul la mana a doua http://www.okazii.ro/......a129948983 hdd sa zicem ca este 100 lei plus altele si ajunge destul de mult

| KodrutZ a răspuns (pentru Punct_Si_Virgula_1988):

Nu are chiar asa de multe "altele" iar okazii nu e etalon in stabilirea unui pret corect la componente SH. Nu de alta, dar fosta mea placa video pe okazii era mai scumpa si la doi ani dupa aparitie fata de cit dadusem eu pe ea noua...