| IliadisJunior a întrebat:

Salut, ce este "steam" cand te referi la un joc. Am downloadat Payday-The heist si prima oara cand am dat click a mers si dupa imi cerea steam.Nu stiu ce sa fac ajutati-ma va rog, vreau sa mearga! happy, multumesc si FUNDA

1 răspuns:
| Ronnix a răspuns:

Steam este o aplicatie de distributie online a jocurilor, realizata de Valve Corporation, creatorii jocului Half-Life. O lista completa cu jocurile disponibile prin Steam poate fi accesata la Steam Storefront, printre cele mai importante numarandu-se Counter-Strike 1. 6, Condition Zero si Counter Strike Source.

Folosind Steam instalarea oricarui joc din lista celor disponibile se face in totalitate online. Aplicatia Steam propriu zisa este oferita gratuit de Valve si poate fi downloadata de pe site-ul http://www.steampowered.com, dar pentru a o folosi utilizatorii trebuie sa aiba un cont, care de asemenea poate fi creat gratis. Jocurile pot fi cumparate sau activate direct din aplicatia Steam, preturile pornind de la cativa €, cele mai vechi costand din principiu mai putin decat cele aparute recent.