| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Dețin acest laptop: Laptop Lenovo V130-15IKB cu procesor Intel®
Celeron 3867U 1.80 GHz, Dual Core, 1TB HDD, placa video integrată
Intel HD Graphics 610. (Pot adăuga maxim 12 GB RAM)
Vreau să știu ce upgrade pot face la acest laptop pentru a mări
performanța acestuia. Îl folosesc și pentru jocuri, mai mult pentru a
mă juca cu prietenii.
Mulțumesc anticipat! O zi bună!

Răspuns Câştigător
| marinaru777 a răspuns:

Pt jocuri trebuie sa setezi placa video pe performanta nu pe calitate.
Dezactiveaza anti malware pentru ca scaneaza permanent si ingreuneaza sistemul
https://blog.emsisoft.com/en/28620/antimalware-service-executable/
Daca nu ai ssd e grav iti cumperi unul de 240 sau 256 gb era pe altex cam 160 lei.
Fa si un test benchmarck
https://www.userbenchmark.com/
Procesorul este foarte slab ar cam trebui inlocuit inainte de RAM vezi upgrad procesor pe benchmarck.
Daca faci upgrade RAM sa ti cont ca conteaza frecventa si latenta acel CL. Daca cumperi cu CL diferit una o sa fie mai rapida decat cealalta.
https://www.google.com/......tau/%3famp

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ce upgrade? pai ai zis-o chiar tu: placute rami, eu mai adaug un SSD si asta e tot ce poti face, nimic altceva! Nu stiu ce jocuri joci dar laptopul tau e atat de slab incat nici nu credeam ca ar merge ceva pe el... Daca e mai vechi, schimba-l! daca acum l-ai luat recent ai luat teapa mare!

| DarthNiger a răspuns:

E un laptop foarte slab, nu ai ce upgrade-uri poti face la el, procesorul e slab, nu ai nici macar placa video dedicata iar singurul lucru bun este memoria dar aia conteaza prea putin pentru jocuri.