| Lighto a întrebat:

Imi puteti spune ce este acele anti aliasing (in jocuri pe PC) si cu ce ma ajuta? Multumesc anticipatwinking

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Anti-aliasing este o metodă de a păcăli ochiul ca o margine zimtata este de fapt neteda.In jocuri in special sansa de a netezi marginile imaginilor duce la creearea unei imagini 3D cat mai realiste. Pe scurt Anti-Aliasing produce o imagine mult mai plăcuta pentru ochi.Cu toate acestea, este un cost de performanţă pentru placa grafică şi foloseşte mai multa memorie video.Deci nivelul de anti-aliasing determină modul în care marginile sunt netezite, cu cat este mai mare cu atat are efecte asupra performantei placii grafice.