| Λndrei a întrebat:

Mi-am instalat Skyrim pe un laptop Asus cu doua placi video, una integrata HD 4000 si GT 635M.Prolema este ca nu pot sa-mi seez jocul sa ruleze pe cea dedicata, la optiuni aparand cea integrata(optiunile jocului).
Cum pot sa-l fac sa mearga pe dedicata?

Răspuns Câştigător
| ?ndrei explică:

In general daca nu are optiune de dezactivare se opreste automat cind pui o placa video. De unde poti verifica lucru asta? Din Windows la display adapter. Daca iti apar 2 placi video, dezactivate, nu-i dezactivata. Daca nu iti apare decit una, atunci nu mai trebuie sa iti faci probleme.
Bun. Daca totusi is 2 si nu ai gasit nici o optiune din BIOS poti sa i dai disable din driverul din Windows si ai scapat de chinuri. Intra in Control Panel/System/Device Manager/Display Adapters si-i dai "disable".
Bafta1

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cea integrata trebuie blocata din BIOS. Mergi la cineva care se pricepe. Nu stiu ce fel de BIOS ai si nu-ti pot da setarile aici dar undeva, acolo trebuie sa fie "disable" pentru placa video integrata.

| ?ndrei explică (pentru Salontanul):

Nu exista asa ceva in BIOS.Singurul lucru ce ma lasa sa-l fac este sa-i setez memoria video,(de la 32 la 512).Ma pricep si eu indeajuns incat sa-mi dau seama.

| ?ndrei explică (pentru ?ndrei):

In general daca nu are optiune de dezactivare se opreste automat cind pui o placa video. De unde poti verifica lucru asta? Din Windows la display adapter. Daca iti apar 2 placi video, dezactivate, nu-i dezactivata. Daca nu iti apare decit una, atunci nu mai trebuie sa iti faci probleme.
Bun. Daca totusi is 2 si nu ai gasit nici o optiune din BIOS poti sa i dai disable din driverul din Windows si ai scapat de chinuri. Intra in Control Panel/System/Device Manager/Display Adapters si-i dai "disable".
Bafta1