| Trickster a întrebat:

Stie cineva cum sa fac rocada mica pe calculator la sah? E vreo tasta sau ceva?

Răspuns Câştigător
| Furti a răspuns:

Pentru a face rocada mica/mare trebuie sa respecti urmatoarele lucruri:
1.Intre Rege si Tura neaparat trebuie sa nu se afle nici o alta piesa (Cal, Nebun, Regina).
2.Ca pana in momentul in care sa fi facut rocada sa nu fi mutat nici macar o singura data Regele sau Tura pe care doresti sa le interschimbi.

Daca indeplinesti aceste doua conditii, poti forma rocada doar prin a apasa click pe rege... vei observa o casuta in plus daca te uiti in stanga sau in dreapta (depinde daca faci rocada mica sau rocada mare)... dand click pe casuta asta realizezi rocada. Atat.
Succes!