| AkiseAru a întrebat:

Am o intrebare: Am un Laptop Lenovo Ideapad 100s, sistem: Procesor Intel Core i3, Placa video NVIDIA GeForce, RAM 4gb, 64 bit si 64 bit-based procesor. Intrebarile sunt: Este ok pentru gaming? Ar merge GTA 5?
Multumesc anticipat!

14 răspunsuri:
| Tudorcsf a răspuns:

Eu zic ca merge cs go in 60 fps gta 5 o sa iti mearga in 40-60 e bine octimzat

| gamersamp12 a răspuns:

Ce placa video ai, Nvidia GeForce nu e de ajuns spune modelul complet, iarasi i3 e cam prost... doar procesoarele Quad Core sunt bune la gaming. Iarasi placa viodeo trebuie sa fie minim 2gb DDR5 pentru gaming desigur. Daca ai placa video de 1gb o sa-ti mearga doar pe low unle jocuri...

| Marshall000 a răspuns (pentru Tudorcsf):

Tu esti prost? Cum sa ii mearga gta 5 in 40-60 fps? Fereasca crucea ca habar nu ai ce e cu tine.

| AkiseAru explică (pentru gamersamp12):

Prietenii mei spun ca i3 e bunicel, oriunde caut in tot laptop-ul nu gasesc Ce fel de placa video am. Doar de la baietii de care l-am luat mi-au spus ca e doar Nvidia GeForce. Atat.

| AkiseAru explică (pentru gamersamp12):

Pai am prieteni care zic ca i3 e bunicel, si placa video nu scrie niciunde, doar am un abtibild dinasta langa tastatura laughing

| AkiseAru explică (pentru Tudorcsf):

Cs go imi merge in 120 fps

| Marshall000 a răspuns (pentru Tudorcsf):

Posibil sa iti mearga dar mediocru in orice caz si la low. Nici macar nu ai 8 ram si procesorul numa tu stii ce model e. Placa video e si ea cum e.Depinde ce jocuri vrei sa joci.Dar pentru jocuri gen cs go, lol, nu stiu nfs 2012, etc e bun. Pentru jocurile noi in niciun caz. Cauta pe Youtube ce joc vrei sa joci sau pe google si vezi ce cerinte are.

| Marshall000 a răspuns (pentru AkiseAru):

Man cs go il poti juca si cu 2 ram sa ai un dual core de 2 ghz si un direct x 9.0. Dafuq. Despre ce vorbim aici.Pai ce rahat e go. Cauta tu pe Youtube sniper ghost warrior 3, resident evil 7, battlefield 1. Astea sunt jocuri tata. Pai tie iti ruleaza cs go in 120 fps si daca intri in battlefield nici la very low in 10 fps nu iti ruleaza.

| alexboss2020 a răspuns:

Cs go, gta v iti va merge dar nu in 40-60 fps, poate o sa ai 30-35 fps daca scazi rezolutia si joci cu toate pe low, cs go iti va merge, dar laptopul nu e de gaming daca iti bag pc-ul sa duca watch dogs 2 sau battlefield nici macar pe very low nu o sa ai mai mult de 20 fps.

| Tudorcsf a răspuns (pentru Marshall000):

Man gta 5 e binen octimizat dar ce sa stii tu daca nu te-ai atins niciodata de acest joc a

| Tudorcsf a răspuns (pentru Marshall000):

Se vede ca esti bun in calculatoare...

| AkiseAru explică (pentru Marshall000):

Dude, mi l-am descarcat, si imi merge in 80 fps, nu am un pc cine stie ce ''racheta'' dar e bine optimizat jocul =P

| gamersamp12 a răspuns (pentru AkiseAru):

Deci, iti recomand asa:
Procesor: Intel Core 2 Quad (150 de lei)
Ram: 4-8Gb DDR2 (100-300 de lei)
Placa Video: GTX 650 2GB DDR (250 lei pe olx)
Cu vreo 600 de lei joci ce vrei tu. Multi idioti comenteaza aiurea fara sa aiba habar cu ce se mananca domeniul IT lore le-a cumparat masa pc de 5000 de lei si comenteaza aiurea, dar ma rog. De la mine ai cel mai bun sfat din ce vad in comentariile anterioare.
Aici ai PC-u meu detaliile sunt in descriere daca. Cu un astfel de pc iti merge orice joc.
https://www.youtube.com/watch?v=Vpi6g6k6DxI

| gamersamp12 a răspuns (pentru AkiseAru):

Intel core 2 quad, e cel mai vechi procesor si ieftin care duce orice joc. Si e QUAD, i3 e dual core cu 4 nuclee virtuale, Intel Core 2 Quad e cu 4 nuclee fizice si 4 nucelee virtuale. E la fel ca i5