| BlueSquare a întrebat:

SALUT TPU!
Am o problema cu MInecraft.
Cand intru in el imi da eroarea asta.:
Bad video card drivers!

Minecraft was unable to start because it failed to find an accelerated OpenGL mode.
This can usually be fixed by updating the video card drivers.

--- BEGIN ERROR REPORT 7fe0271 --------
Generated 3/10/14 4:37 PM

Minecraft: Minecraft Beta 1.6.6
OS: Windows XP (x86) version 5.1
Java: 1.7. 0_51, Oracle Corporation
VM: Java HotSpot(TM) Client VM (mixed mode), Oracle Corporation
LWJGL: 2.4.2
[failed to get system properties (java.lang.NullPointerException)]

org.lwjgl.LWJGLException: Pixel format not accelerated
at org.lwjgl.opengl.WindowsPeerInfo.nChoosePixelFormat(Nati ve Method)
at org.lwjgl.opengl.WindowsPeerInfo.choosePixelFormat(Windo wsPeerInfo.java:52)
at org.lwjgl.opengl.WindowsDisplay.createWindow(WindowsDisp lay.java:185)
at org.lwjgl.opengl.Display.createWindow(Display.java:311)

at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:856)
at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:784)
at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:765)
at net.minecraft.client.Minecraft.a(SourceFile:287)
at net.minecraft.client.Minecraft.run(SourceFile:683)
at java.lang.Thread.run(Unknown Source)
--- END ERROR REPORT ea290d2 ----------

Ce Fac?
Am facut chestia aia cu >propietati--pe urma sa schimbi la liniuta trei.
Aceva ce as putea face fara sa appdatez driverele sunt deja appdatate?
Dau Fundaa!

2 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Placa video nu ruleaza dintr-un singur motiv trebuie instalat Driverul.
Driverul care il instalezi in Calculator&Laptop iti creste performanta, iar placa video o sa ruleze 100%. Acuma placa video ruleaza doar 1%-15%.
Performanta la placa video dupa ce faci instalarea este de 446%-450%.

Driverul la calculator:Nvidia, AMD, Intel, etc.
Driverul (Placa video) pe care o ai, iar daca instalezi alt driver necompatibil systemului tau nu va merge jocul.
Driverul il ei de pe (CD/DVD, Internet sau update prin Windows ori prin programul Driveer Booster).
Mult Succes.

| CristianV a răspuns:

Poti sa reinstalezi driverele(poate le gasesti pe alt site) sau placa ta video nu suporta OpenGL. Ce placa video ai?