| AlexDng a întrebat:

As vrea si eu un raspuns de la cei care se pricep in domeniul acesta.

Am un PC mai vechi.
Mai jos sunt informatiile despre el:

Field Value
Computer
Operating System Microsoft Windows XP Professional
OS Service Pack Service Pack 3
DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
Computer Name 882167B159B2409
User Name Administrator

Motherboard
CPU Type AMD Sempron, 1800 MHz (9 x 200) 3000+
Motherboard Name Unknown
Motherboard Chipset VIA K8T800Pro, AMD Hammer
System Memory 512 MB (PC3200 DDR SDRAM)
BIOS Type AMI (09/30/05)
Communication Port Communications Port (COM1)
Communication Port ECP Printer Port (LPT1)

Display
Video Adapter ASUS A9550 Series Secondary (256 MB)
Video Adapter ASUS A9550 Series (256 MB)
3D Accelerator ATI Radeon 9550 (RV350)
Monitor Plug and Play Monitor [NoDB] (1908129914)

Multimedia
Audio Adapter VIA AC'97 Enhanced Audio Controller

Storage
IDE Controller VIA Bus Master IDE Controller
Floppy Drive Floppy disk drive
Disk Drive WDC WD1600BB-22RDA0 (149 GB, IDE)
Disk Drive Generic USB SD Reader USB Device
Disk Drive Generic USB SM Reader USB Device
Disk Drive Generic USB CF Reader USB Device
Disk Drive Generic USB MS Reader USB Device
Optical Drive DTSOFT Virtual CdRom Device
Optical Drive HL-DT-ST DVDRAM GSA-4167B (DVD+R9:8x, DVD-R9:4x, DVD+RW:16x/8x, DVD-RW:16x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
SMART Hard Disks Status OK

Partitions
C: (NTFS) 24999 MB (5583 MB free)
D: (NTFS) 127617 MB (103334 MB free)
Total Size 149.0 GB (106.4 GB free)

Acum poate va intrebati care e problema. Cu setarile de mai sus PC-ul meu merge struna. Dar, acum 2 zile, un var din ITALIA de al meu mi-a trimis 2 placute de RAM DDR 1. ( 512 - 512). Eu aveam deja 512. Problema e ca, atunci cand mai bag una ca sa fac 1 GB PC-ul incepe sa faca figuri ( merge aiurea, isi da restart singur, BSOD-uri, nu mai functioneaza anumite drivere etc. ). Am incercat toate combinatiile si sunt 100% sigur ca nu e de la placute deoarece am mai incercat si cu alta placuta tot de 512 de al unui prieten si tot asa. Doar cand vreau sa imi bag 1024 ( 1GB ) incepe sa-mi faca figuri. Nu cred ca e de la RAMI deci si nici de la sloturi ( am 2 ). deoarece cand am doar o placuta pusa merge pe oricare slot.

Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| adonnys a răspuns:

Ti-ai dat singur raspunsul! Calculatorul tau merge pe sdram iar placutele pe care ti le-a adus sunt DDR 1. Fa rost de placute SDRAM daca vrei sa iti mearga.

2 răspunsuri:
| AlexDng explică:

Cineva sad?

| AlexDng explică:

Pai nu inteleg. Pot sa le pun si pe acestea ( DDR1 ) adica sa pun doar una dintre ele si merge super. Deci merge fara problema doar cu o placuta de 512. Doar cu una. ( poate fi oricare din alea 3 ). In rest cand pun 2 sa fac 1gb PAC. nici o combinatie nu e buna. sad