| LuciWv a întrebat:

Cum pot transforma un IP(static) intr-un URL adica cum e la facebook si la el e o adresa IP dar e schimbata, cum schimb IP intr-un URL care sa duca spre IPhappy
DAU FUNDAAAAA! SI VOT

2 răspunsuri:
| Sharky_Fistis_1993 a răspuns:

Pentru toate astea ai nevoie de: un server care genereaza ip, un domeniu pentru url.

Presupun ca ai nevoie pentru un site. Atunci ai nevoie ca PC tau sa fie hostul, adica tu generezi ip. Daca ip este fix ff bine. Mai ai de instalat appache si de configurat. apoi poti sa pui pe domneiu la NS (nameserver) ip tau. Si gataaaaaaaaabig grinbig grinbig grin

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Host este un nume (www.google.ro)
Iar Ip este Internet Protocol (23.231.412.124) format din numere.

Ca sa faci un host trebuie sa faci un server (ori la tine in calculator ori pe alte situri).

Sharky_Fistis_1993 (Da se poate face si prin Xampp).
Websiturile de Metin2 se face prin Xampp care foloseste Apache.

Mult Succes! Sper ca te-am lamurit.