| David1245 a întrebat:

Salut TPU! Mi-am facut un server de CS 1.6 si 2-3 zile mergea perfect, dar acum e un lag de 2000 ping la toti jucatori, chiar si la mine.Uni playeri si admini au inceput sa iasa de pe server pentru ca era lagul prea mar.Varog ajutati-ma spuneti-mi cum sa scap de serverul de lag(vunda!)

2 răspunsuri:
| ChangeName a răspuns:

Cea ce a spus @Elena13Ely este cea mai mare prostie auzita vreo data de mine.
In primul rand trebuia sa specifici daac serverul este hoostat, daca este facut cu un cs sau descarcat.
Daca este facut cu cs sau este descarcat trebuie doar sa schimbi cs-ul cu care l-ai facut respectiv sa-l descarci iar.
Dar daca este hoostat pot fii mai multe cauze si rezolvari..In nici un caz ce t-i s-a spus ca dai vip si de aia ai lag..Pluginele vip nu iti aduc decat anumite modificari de dmg HP etc sau poate arme golden pe care serverul trebuie sa le suporte fara probleme.
Cea mai plauzibila cauza ar fi ca te-a floodat cineva.
Atunci cand floodezi pe cineva ii redirectionezi in jur de 15 fakeplayers pe secunda care in 15 minute daca tine floodul in continuu poate sa iti dea si "Not Responding"
Daca t-i s-a intamplat asta atunci trebuie reinstalat serverul.
Asta se poate face foarte simplu din GameCP, Intri la "Edit Game" si dai reinstal"(Dupa ce vei reinstala serverul vei pierde toate adminele din users.ini si pluginele)
Iar apoi tot la edit game gasesti dreapta sus "Manage Addons" Acolo vei gasi mai multe addonsuri pe care sa le instaleze serverul automat si tot acolo vei gasi "Protectie" Trebuie instyalat si asta pentru a te protyeja pe viitor de flood si exploit.
Si daca il ai hoostat de la firma serioasa vei gasi sa instalezi si "Download URL" care va face sa se descarce resursele mai usor, "Obtimizare la" care va avea grije de fps-ul serverului tau.
Dupa ce vei instala protectia nu vei mai putea fi flodat cu cmd. ii va da eroare "Timed out"
Pentru orice alta problema legata de cs-uri sau servere de cs lasa un reply sau cauta-ma la id-ul r.cretescu si te voi ajuta cu placere

| Elena14Ely a răspuns:

Pai daca multi jucatori au vip,
este posibil sa fie de la asta.
Daca cei cu vip au multe arme speciale
incepe sa se faca lag. Dar poate sa fie si ca sunt multi jucatori pe server.
Deci daca au multi jucatori vip, incerca sa faci putina "curatenie" pe server.
Dai Funda?