| EmanuelBbbB a întrebat:

Stie cineva un program sau site de marit pozele fara sa isi piarda claritarea?

1 răspuns:
| iar99Teo a răspuns:

Greu de crezut ca poti mari o imagine fara sa ii pierzi din calitate/claritate mai ales online. Procesul de redimensionare se face prin interpolare (duplicarea de pixeli mai precis). Cu cat o maresti mai mult cu atat va fi mai neclara. Singurele imagini care suporta redimensionare nelimitata fara pierderea calitatii sunt imaginile vectoriale. (dar nu e cazul tau respectiv a unei simple fotografii care este construita din harta de pixeli si nu din valori matematice).
Poti incerca in Adobe Photoshop sau Gimp sa o redimensionezi si sa ii aplici niste Sharpen. Rezolva problema decent pana pe la +20% conturand mai bine imaginea insa este doar o solutie de compromis. Un lucru este cert - nu te astepta la minuni dintr-o fotografie in rezolutie foarte mica. Cu cat o maresti mai mult - cu atat se va vedea mai rau oricat ai incerca sa o editezi ulterior. Lipsa pixelilor nu ai de unde sa o compensezi decat prin multiplicarea pixelilor existenti in jurul lor. Cu cat o faci mai mare cu atat adaugi practic acelasi pixel de mai multe ori ceea ce duce la neclaritate. Daca nu ai de ales atunci incearca sa construiesti un fel de colaj din mai multe fotografii mici in aceeasi pagina. Bafta!