| rary112199 a întrebat:

voiam sa va intreb in legatura cu noua placa lansata de nVIDIA pe data de 27.05. 2016 anume GTX 1080 Founders Edition aveti idee daca o sa mai fie valabila acel model de la ei sau au fost cateva si gata? Ma refer ca vreau sa o iau direct de la nVIDIA nu de la Gygabyte sau MSI etc... placa este aceasta : http://www.geforce.com/hardware/10series/geforce-gtx-108 0. Dau funda da vreau sa primesc un raspuns sigur.

2 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Poti sa achizitionezi placa Gtx 1080 pe saitul pcgarage problema ca o sa fie valabila (sa o cumperi) peste 1-2 luni nu se stie exact.

2 Momentan se fac review cu placa video sa arata performanta si cat de bine poate se putea si mai bine zic eu, acuma arata performantele fata de modelul lor precedent Titan X sau Titan 980 Ti. Puterea este undeva la Titan Z si 980 Ti combinate intr-un fel.

3 PS:Referitor la acest lucru cu MSI, Asus, Gigabyte...
Aceste sunt firme mari, fac un contract un parteneriat mai bine spus cu Nvidia si prin acel parteneriat le da modelul (schita) si fac alte placi video mai puternice sau mai slabe dupa voia lor cu procesorul lor Nvidia.

Vreau sa imi zici cate placi video de 980 Ti si 950 Ti gasesti de la toti producatori si diferite din multe puncte de vedere mai mult sau mai putin diferit fata de celalalt producator.

| rary112199 explică:

IntunericulNinja eu voiam sa achizitionez placa direct de la producator ca na la noi placa costa undeva la 35 milioane si daca e sa o iau direct de la nVIDIA cam 28 cu transportul dar e Out Of Stock ai idee daca vor mai fii puse de catre nVIDIA la vanzari sau doar Gygabyte / Msi etc... le vor vinde de acum?