| Norbert97 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un PC gaming second hand am gasit cu urmatoarele cerinte: Intel® Core™ i7-870 Processor, placa video :Sapphire AMD Radeon HD 6770, 1024MB, GDDR5, 128bit ram 4GB 1333mhz placa de baza Asus P7P55D sursa 450W. Spuneti-mi daca o sa ruleze cele mai noi jocuri? Am inteles ca acest procesor sunt primele generatii de i7 are ceva? Este mai bun ca un i5? Sa va uitati si pe placa de baza daca este OK! Va multumesc!

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

O sa ruleze. Depinde acuma de rezolutia monitorului. Nu o sa ruleze tot la maxim, dar la un medium in full HD tot o sa mearga. Depinde de joc si depinde si de rezolutia monitorului tau. Depinde cit dai pe el. Merge sa schimbi placa video cu ceva recent, un GTX 750 Ti de exemplu. Procesorul e foarte ok, stai calm. Placa de baza e criminala. Cu racire ca lumea poti sa storci macar vreo 500 MHz in plus din procesor... happy

| ChrissD a răspuns:

Cu siguranta o sa ruleze jocurile noi dar sa nu instalezi douazeci de jocuri pentru ca nu o sa faca fata ...instaleaza 4-5 jocuri dar bune.

| Norbert97 explică (pentru KodrutZ):

Pe PC o sa dau 1.400 de lei second hand. A fost folosit 3 ani stiu placa video o sa il schimb eu cu timpul. Dar spune-mi te rog daca sursa este OK? monitorul o sa fie 21.5 inch la o rezolutie de 1920x764 sau cum este...

| KodrutZ a răspuns (pentru Norbert97):

Bleh, 1920X1080 vrei sa zici, cel mai probabil. Full HD, nu bun, o sa trebuiasca sa mai scazi din detalii ca sa se miste multe jocuri cum trebuie'. Sursa... nu ai zis CE sursa. La ce placa de baza are, banuiesc ca nu e o chinezarie de 60 RON, da' mai stii... happy
P.S. Mie personal pretul mi se pare unul bun. Sper ca include si hard disc...

| Norbert97 explică (pentru KodrutZ):

Da are hard disk de 1TB happy O sa negociez cu el la 1.300 lei dar din ce cauza nu imi duce multe jocuri la Full HD? din cauza placii video? sau sa ii mai adaug eu 4GB ram ca sa aiba in total 8GB? hmm? ce zici?

| KodrutZ a răspuns (pentru Norbert97):

Placa video, clar. O sa le duca dar daca ii dai tot la maxim nu duce pe motiv de putin ram video (AA si AF papa la greu) plus ca totusi discutam de o placa video mid-range din 2011, totusi. 8 GB de ram ar fi o chestie, dar musai o placa video noua (la rezolutii mari conteaza mai mult placa video decit procesorul). Eu am 8 gigi si de multe ori stau cu browser deschis cu vreo 20 de taburi, text editor, file manager, vreo doua programe de backup online (OneDrive si Symform), AIMP, messenger, si pe linga astea cu un WoT sau War Thunder pornit abia daca imi trece de 5 GB folositi.
@andreiu77: Nu ne intereseaza ca nu te pricepi. Daca taceai, filozof ramineai.

| ExCalibru2 a răspuns:

Chiar si cu un processor i5 poti rula si ultimele jocuri aparute, iti trebuie o sursa mai mare macar de 500-600w procesorul nu va rula la putere maxima, la fel va face si placa video

| Norbert97 explică (pentru KodrutZ):

Am inteles multumesc mult pentru raspuns Kodrutz. Am aflat si sursa este de 600W LC Power LC600H-12. Da nu e nici o problema o sa pun jocurile pe medium pentru o vreme. Da si in legatura cu placa de baza este din 2011 dar nu am auzit de Socketul acesta 1156 ciudat! Dar totusi este o placa de baza OK nu e cine stie ce ca suporta i7 ram pana la 16GB dupa cum am vazut. Eu nu o sa joc jocuri gen Battlefield 4 sau alte chestii. Ma interesaza mafia 2 sau Euro truck simulator 2! happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Norbert97):

Ei, nici chiar asa. O sa mearga BF 3 foarte bine macar pe medium, cred ca si 4. E pacat sa joci pe asa calculator bazaconii gen mafia 2 sau ets 2.

| KodrutZ a răspuns (pentru ExCalibru2):

Hai saciz! De unde le scoateti, frate? Tu ai macar habar cit consuma un sistem cu i5 si cu o placa video medie? Ce va mai place sa vorbiti din auzite...