| Hasz a întrebat:

Vreau si eu jocuri de strategie gen age of empires.

9 răspunsuri:
| qLoveSmileღ a răspuns:

Cauta pe Google. Ce este asa de greu? raised eyebrows

| ThEEmperoR a răspuns:

The lord of the rings, Triburile, Travian, Grepolis.

| Hasz explică:

Tocmai asta e problema nu gasesc pe placl meu, tu ce crezi, crezi ca n-am cautat din prima pe google rolling on the floor

| Moldoveanul a răspuns:

Jocurile de strategie sunt de doua feluri: Turn Based Strategy (TBS) si Real Time Strategy (RTS).

Desi tu ai dat ca exemplu seria Age of Empires (RTS), eu nu ma pot abtine sa nu iti spun de seria Total War, care este jumatate TBS, jumatate RTS.

Seria Total War este un model pentru majoritatea jocurilor de strategie, datorita faptului ca imbina TBS-ul si RTS-ul intr-un mod armonios.

Mie nu imi plac jocurile de strategie TBS, dar cand am deschis Rome: Total War, am uitat de tot ce nu imi place si aveam in gand doar un lucru: sa joc cat mai mult R:TW. Apropo, stiai ca acum Creative Assembly lucreaza la R:TW 2?

Pana apare R:TW 2, iti pot recomanda Shogun 2: Total War, Medieval 2: Total War, Empire: Total War si Napoleon: Total War.

Dar daca vrei RTS-uri si nimic mai mult, iti pot recomanda:
- Company of Heroes
- Warhammer 40K: Dawn of War (1 si 2)
- Starcraft (1 si 2)
- Rise of Nations
- Command and Conquer (preferabil cat mai multe)
- Warcraft (1, 2,3)
- Sins of a Solar Empire

Sa le joci cu placere...

P.S Am observat ca unii au recomandat jocuri ce nu sunt strategii, precum World of Warcraft: Cataclysm si OurWorld (cel din urma nu imi pare joc, ci mai mult o modalitate de a pierde timpul).

| AlexCool17 a răspuns:

E FOARTE ASEMANATOR :
http://empire.goodgamestudios.com/

| stranger1972 a răspuns:

Pai depinde eu pot da multe am jucat vreo 50 pana acum deci uite: Rome Total War(toata seria tio recomand)Rise and Fall,Rise of Nations, Dawn of war, Fantasy wars(nu cred in totalitate ca e strategie dar til dau)Age of Mytology, Comand and conquer Red Alert 3, Empire Earth, etc.

Funda?

| BlackaBerry a răspuns:

Our world

| Stan_Bogdan_1990 a răspuns:

Armies of Exigo. Din pacate nu au mai scos Armies of Exigo 2. Am jucat Age of Empires 1, 2 si 3 dar nu se compara cu Armies of Exigo. Povestea e frumoasa.

| Sepo a răspuns:

Gen age of empire nu prea sunt dar iti recomand Age of mitology, World of war3craf cataclism, Daca vrei mai mult cauta pe google smug