| Ioan_Mutu_1992 a întrebat:

Salut tuturor!
Stie cineva de ce un procesor amd le 1150 care are frecventa de 2 ghz functioneaza doar la 1 ghz. mentionez ca setarile din bios legate de overclok scrie la fsb : 200 si multiplicator : X10 adica astea ar rezulta o frecventa de 2 ghz totusi cand intru in windows imi arata ca are 1 ghz ceea ce se observa ca merge foarte greu. Am incercat sa verfic si cu alte programe frecventa gen cpu-z si tot asa imi arata ca procesorul functioneaza doar la jumate dar in bios imi arata ca are 2 ghz.
eu cred ca problema este legata de bios sau placa de baza, placa de baza nu ii mai stiu numele (pc-ul acesta nu este al meu).
Am incercat alte versiuni de windows am schimbat si sursa dar degeaba.
cineva cu o idee care poate a mai intalnit cineva problema mea?
un upgrade la bios, ce trebuie sa fac?

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Posibil sa fie chestie de power saving. Incearca sa rulezi un SuperPi sau alt program solicitant si monitorizeaza frecventa. LE-1150-ul e foarte slab oricum, nu cred ca are treaba frecventa. Poate sa ruleze si la 5 GHz ca tot vai de steaua lui e... in XP cu siguranta se va misca mai bine.
P.S. Un update de BIOS poate ajuta, dar inainte de asta incearca sa restezi setarile din BIOS. Incarca Optimized Defaults si vezi cum merge dupa.

| gmbod1 a răspuns:

Pai baga si tu MWmonitor sau everest si spune placa de baza dar din cate spui tu nu cred ca iti suporta placa de baza incearca sa bagi al procesor vezi daca la fel face...