| Valentin_Crauciuc_1989 a întrebat:

Salutare, as vrea sa imi schimb si eu configuratia la pc.in momentul de fata am o placa de baza Asus p5gz-mx care nu suporta decat 2 gb ddr2.soketul este 775, si este ocupat de un Intel Pentium D 2.8 ghz (2 nuclee, l2 cache-4.096), iar placa vide nVIDIA g-force 8500 gt de 512 mb.as vrea sa schimb placa de baza, pentru a pune memorii ddr3, dar inca nu m-am hotarat la capitolul procesor, mai merita procesorul asta? mentionez ca sunt un fan al jocurilor. as fi dispus sa iau un amd.dar fondurile inca sunt restranse.

1 răspuns:
| Trynda a răspuns:

Procesorul ala e depasit. Pentru procesor tot pe Intel e bine sa mergi. La amd poti avea unele bug-uri si erori la jocuri. Ia un i3 ivy bridge si o placa de baza Asus/msi/gigabyte pe la 2, 5-3 milioane. E de ajuns atat. Vezi sursa sa nu crape.