| Cidul a întrebat:

Salutari tuturor.
Ma confrunt cu o problema extrem de stresanta – mi se blocheaza windows-ul la instalare. Anul trecut am facut greseala sa instalez windows 7 din curiozitate. La configuratia mea nu se misca suficient de bine, plus ca nu recunostea toate driverele si am fost nevoit sa renunt la el. Am revenit la xp, dar din cate tin minte se mai bloca si atunci.
Saptamana asta am fost iar nevoit sa reinstalez sistemul de operare dar am constatat cu regret ca nu ma lasa instalez decat windows 7…
Mentionez ca atunci cand instalam windows-ul nu formatam decat C-ul. La un moment dat, la una din instalari ale xp-ului am facut partitiile cu w7 pentru ca nu ma lasa sa fac C-ul de 100 de GB.
Aseara am incercat iar, cu intentia sa formatez tot hardul, dar nu reuseam sa formatez cu xp-ul. Am reusit cu greu, dupa zeci de restarturi sa formatez, pentru ca se bloca mereu si dupa alte zeci de restarturi am reusit sa fac, pe rand partitiile.
Surpriza cea mare a venit la final – se bloca mereu la pasul install, dadeam pe install si se bloca acolo. Am facut zeci de incercari, dar totul in zadar.
NU M-A LASAT SA INSTALEZ DECAT WINDOWS 7…
Va rog sa ma ajutati, sunt disperat. Ce trebuie sa fac sa pot instala xp-ul?

1 răspuns:
| Elvys17 a răspuns:

1)Pe win 7 zici ca nu iti ia toate driverele(te referi automat sau cele de pe cd?)
2)Ai incercat si alt CD cu win xp? Poate e prea zgariat.
3)Scoate toate mufele din pc, stergel de praf apoi conecteaza toate mufele fiecare la locul ei(asta daca te pricepi)
4)Poti sa bootezi de pe un cd cu ubuntu si sa formatezi de acolo hardul apoi sa incerci din nou sa instalezi win xp