| tal4556 a întrebat:

Stiti ceva jocuri online pentru copii in engleza?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

..Era parca vorba de cineva care vine la meditatii, de 10 ani.
Daca persoana are vocabularul de baza (cunoaste cuvinte uzuale, in caz ca a facut din clasa a 2-a, ) nu mai are nevoie de jocuri, ci de liste de cuvinte, pe care sa le invete pana la sedinta viitoare, iar tu sa ii testezi cunostintele acumulate prin mai multe moduri:

Cartonase cu cuvinte ce alcatuiesc propozitii, ea trebuind sa le alcatuiasca corect. Cartonasele ce reprezinta substantive pot sa contina si imagini reprezentative.
Sau tot cu cartonase, poti crea jocul numit "gaseste cuvantul potrivit" (Faci cartonase cu cuvinte asemanatoare ce vor trebui aranjate intre alte catonase mai lungi ce contin restul propozitiei sau chiar frazei.)

Si la 10 ani trebuie sa cunoasca macar pronumele personal si niste verbe uzuale la indicativ prezent (in afara de substantive).

Trebuie sa stie sa se prezinte: cati ani are, cum se numesc parintii, unde locuieste, la ce scoala invata, etc.

Daca e la inceput, tot metoda cu cartonase e recomandata, insa cuvintele trebuie insotite obligatoriu de imagini si. nivelul trebuie sa fie zero (se incepe cu substantivele de baza,... apoi cateva verbe...).

https://www.learning4kids.net/category/over-5-years/

https://www.safekidgames.com/

https://www.parents.com/......-for-kids/

Aici gasesti niste jocuri, insa nu e recomandat sa pierzi timpul cu asa ceva. Ii poti da cate un link sa incerce ea acasa.
Altfel, daca as fi parinte si as afla ca iei bani pentru a-mi invata copilul sa porneasca un joc din care invata maxim cateva cuvinte, ar trebui sa-ti muti domiciliul pe alta planeta.