| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Vreau sa construiesc un pc cu aceste componentetonguelaca de baza GIGABYTE B450 Gaming X, Placa video MSI GeForce GTX 1660 GAMING X 6GB GDDR5 192-bit, Procesor AMD Ryzen 5 3600X 3. 8GHz box, Sursa Aerocool LUX RGB, 80+ Bronze, 750W, SSD Kingston A2000 250GB PCI Express 3.0 x4 M.2 2280, Memorie HyperX Fury Black 8GB DDR4 2666MHz CL16 Dual Channel Kit, Carcasa AQIRYS Canopus ARGB.Se poate?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu-mi pot imagina ce gaming vrei tu sa faci pe un SSD de 250GB; adauga si un HDD de minim 500GB, sa ai unde pune jocurile.
Cunosc multe persoane care dezinstaleaza 4 jocuri pe luna pentru ca ei cred ca SSD-ul este singura metoda de stocare de pe planeta... de asta, nu fi si tu un deprimat ca ei si ia-ti si-un HDD.
In rest, totul pare ok.

| GhitaAndrei2000 explică (pentru LPCTSTR):

Am refacut sistemul si am pus un hdd de 1T

| GhitaAndrei2000 explică (pentru GhitaAndrei2000):

Dar am probleme la sursa

| Andresso a răspuns:

Zi si tu ce buget ai...

In primul rand trebuia sa mai adaugi inca 8GB ram, deoare e 8GB ram in ziua de azi nu e de ajuns.

In al doilea rand, sursa are putere prea mare pentru ce detii tu acolo, iti recomand una de 600w sau 650w sunt de ajunși cu certificat bronze/gold.

Al treilea rand, ssd-ul ala nu merita, mai bine iei un sata 3 de la patriot burst 480gb, sau daca vrei neaparat un ssd m.2 ia altul, ala nu e bun + ca e prea mic(doar 250 gb).

Carcasa ia-o daca-ti place, desi nu prea are racire buna, dar e decenta.

Acum depinde si de buget cum am mai zis, eu as lua un 1660ti in locul a unui 1660, merita clar, dar aici ramane pe seama ta.

Placa de baza, procesorul si placa video sunt ok sunt, restul zic sa faci cum ti-am zis.

Mai bine iei ssd Patriot Burst de 480gb decat kingstonul ala.

| GhitaAndrei2000 explică (pentru Andresso):

Am schimbat totul!

| GhitaAndrei2000 explică (pentru GhitaAndrei2000):

Am luat un r7 2700x, un gtx 1660 ghost, placa de baza Asus prime b450 plus, 16 gb ram, 250 gb ssd m2, Sursa SilentiumPC Supremo L2, 80+ Gold, 550W, hard disk seagate barracuda de 1t si carcasa segotep snake