NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

"Ai depus cerere pentru Religie dar acum vrei să te retragi? Nimic mai simplu...
Te poți retrage și singur dacă ai peste 14 ani!
Ministrul Învățământului a declarat la Europa FM că doar jumătate din totalul de elevi au depus cereri pentru Religie de tip confesional. Se vede că "majoritatea ortodoxă" e cu mult mai mică. Printre ei te numeri și tu? Iar acum, după ce ai vorbit cu colegii și cu pritenii ți-ai dat seama că ai făcut o greșeală? Completezi următoarea cerere și o depui, până pe 6 martie 2015, la secretariatul școlii, cu număr de înregistrare. Dacă ai sub 14 ani cererea trebuie să fie semnată de părintele tău. Iat-o mai jos:..."
http://on.fb.me/1wUL30n
"Nu este necesară nici un fel de motivare suplimentară: că nu am înțeles, că m-am păcălit, că m-ați păcălit, că m-a înscris tata sau mama fără ca eu să vreau etc."
Întrebări? Completări? Opinii?

93 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://www.timesnewroman.ro/......-de-soferi :))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......639829155/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......298412388/

| Evolution a răspuns:

Nu înţeleg ce e atâta chestie, înainte nimeni nu comenta nimic şi erau alte probleme cu bac'ul, materii neimportante etc. ce e atât de important la religie? oricum nu se face mare lucru, nici orele nu prea se fac. Chiar credeti ca ii influenteaza asa mult pe elevi? eu fac religie din clasa 1 si nu inteleg ce e atata chestie, cei care cred in Dumnezeu e ok, cine nu sa fie sanatos, eu zic ca sunt probleme mult mai mari ca orele de religie.
Dar na daca va place să vă certaţi aiurea, e treaba voastră, oricum chiar dacă nu se mai face religie, bisericile tot vor fii.
In loc sa va concentraţi pe probleme reale, voi va învârtiţi în jurul problemei cu religia... cine vrea să o facă, o face, cine nu, nu şi gata, ce e atâta chestie?

| NOname explică (pentru Evolution):

Ţi-am mai explicat, Evolution-involuat, dar trebuie să-ţi meargă mintea, ca să şi înţelegi. Poate cu vârsta şi experienţa vei ajunge să pricepi şi aceste lucruri. Acum încă nu vezi mai departe de vârful nasului tău şi nici nu vrei.
Lasă subiectele care te depăşesc pentru alţii!

| KodrutZ a răspuns (pentru Evolution):

Pai bisericile sa fie. Acuma ia raspunde tu la o intrebare - ai prefera sa ai alocatie tripla si bisericile sa plateasca impozite iar popii/profesorii de religie din scoli sa vina acolo VOLUNTAR, fara nici un fel de remuneratie, sau preferi sa faci religie platita din banii tai de alocatie, timp in care si bisericile primesc de la stat bani si nu platesc impozite?

| Evolution a răspuns (pentru NOname):

rolling on the floor Te consideri atât de superior faţă de mine. Să îi dai la un câine un os şi o să îl roadă toată ziua, fix aşa eşti tu.

| Evolution a răspuns (pentru KodrutZ):

Tu chiar crezi că are legătură cu alocaţiile? fac pariu cu tine pe cât vrei tu că dacă se scoate religia din şcoli nu afectează cu absolut nimic alocaţia / salariile / impozitele sau ce mai vrei tu. Pur şi simplu se scoate o oră şi se va pune altă oră în loc de religie.

| KodrutZ a răspuns (pentru Evolution):

Nu am zis ca are legatura, doar ca si finantarea bisericii/a profilor de religie te tin pe tine sarac. Pe ai tai. Pe ai mei. Simpla existenta a nenorocitei asteia de bor in forma in care exista si e de multa vreme departe de menirea ei are legatura. Cu tot. Ce nu inteleg multi e ca nimeni nu are nimic cu religia. Vrei religie? Foarte bine, alegeti-o pe aia care ti se potriveste si invat-o. La biserica sau pe cont propriu, e treaba ta.

| Evolution a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai bun, sunt de'acord total cu ceea ce spui. Acum ce mai trebuie? religia e opţională, ce e atâta ceartă si tarantelă pe tema asta? nu o să se dărâme bisericile că spuneţi voi sau alţii.

| KodrutZ a răspuns (pentru Evolution):

Cearta e ca biserica e isterizata din simplul motiv ca astfel mai afla unii parinti ca e OPTIONALA. Simpla idee ca generatiile mici ar putea incepe sa gindeasca si sa dea popilor si bisericii respectul cuvenit (unii popi sint OAMENI, nu am negat niciodata asta, jos palaria pentru ei, buba e ca nu ei sint aia care se isterizeaza) ii innebuneste. La anul s-ar putea sa se reduca procentul ala de 90% - zic ei - cu inca citeva. Mai putini copii la orele de religie - mai multa putere societatii civile care cere nemernicilor din bor sa nu mai fie stat in stat si sa plateasca dracului impozite. Si sa ne lase naibii in pace. Vrei biserica de aur? Excelent, foarte bine, dar FA-O DIN BANII TAI!

| Fatamuntilor a răspuns:

Mi se parea normal ca si copilul sa fie intrebat daca doreste sa participe la orele de religie.De fapt legea era de mult.Chiar si asa va trebui sa curga multa apa pe Dunare pana sa fie aplicata.

| Fatamuntilor a răspuns:

90% dintre elevi au ales sa faca religie! Asta e anuntuntul auzit acum cateva minute de radio ZU! Nu daca e decizia elevilor sau e ca urmare a presiunilor!
Oricum profesorii NU au de ce sa se planga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Pe noi ne-a pus sa semnam niste hartii cine vrea si cine nu vrea. Evident au trecut pe la ea, s-a uitat pe ele i-a notat pe toti care nu au adus confirmarile ca vor sa participe la ora de religie si le-a explicat,, Daca le-ati pierdut nu e nimic, ca am fost la secretariat si am mai luat'' si i le-au pus in fata.
Toti au semnat in afara de un coleg care a spus clar ca e ateu si ca nu vrea sa faca ora, la care profesoara i-a spus ca in loc de religie o sa faca ora de etica si nu o sa il treaca.Defapt nu s-a facut nici o ora de etica si si-a scris in,, carnetel'' sa nu uite sa ii puna absenta la fiecare ora.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ce nesimţiţi sunt unii profesori. Le-a spălat religia creierul de tot... sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu cred,sigur sunt si profesori de religie sau preoti care nu cred in Dumnezeu, chiar foarte multi sau cel putin ca orice om normal la cap isi pun intrebari de genul,, Dar oare chiar exista?'' eu pana in clasa a IX-a nu am auzit termenul de ateism la ora de religie si sunt sigur ca un profesor de religie stie ce inseamna asta. Sunt sute de mii de prostituatele care isi vand moralitatea pentru bani, ma gandesc ca la fel de bine oamenii isi pot vinde moralitatea, practicand o meserie de popa sau profesor de religie si sa nu creada cu adevarat, mai ales ca sunt si mult mai respectati decat niste prostituate, au si ce pune pe masa si e o meserie usoara.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

În caz dacă nu propriile lor credinţe iraţionale/religioase îi îndeamnă să încalce legea, minţindu-vă, şantajându-vă, ameninţându-vă, insultându-vă, ca să vă preseze să le urmaţi religia, atunci ce, după părerea ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Cred ca foamea de bani,cum am zis,meserie usoara, oamenii pot face orice pentru bani, destul de multi stau chiar si cu cadavrul pensionarilor in casa ca sa primeasca in continuare pensia, sa te prefaci ca Dumnezeu exista, nu e unul dintre lucrurile grele.Cand a fost scandalul ala imens, s-a luat in considerare chiar si scoaterea definitiva a orei din religie, daca un numar foarte mare de elevi nu vor sa mai practice, asa ca profesorii nu mai ramaneau cu nimic.
Cel putin eu, cunosc cativa studenti care nu cred in Dumnezeu, dar s-au dus la teologie sa se faca popi doar pentru bani.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Dap, trist dar adevărat.
Cred că acesta este un motiv în plus. Nu neapărat în cazul tuturor este motivul principal. Mulţi au făcut ce au făcut, în primul rând, din fanatismul religios.

| theodorafemme2001 a răspuns:

Interesant.